23.01.2020 Sztuka, Wydarzenia

Wystawa „Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie”

Muzeum Krakowa
Konsulat Generalny RP w Grodnie
Instytut Polski w Mińsku

zapraszają na otwarcie wystawy “Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie”, które odbędzie się w dniu 23 grudnia 2020 roku o godz. 16-ej  w Nowogródzkim Rejonowym Centrum Kultury

23 stycznia br.  godz. 16:00 w Nowogródzkim Rejonowym Centrum Kultury i Twórczości Ludowej zostanie otwarta wystawa „Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie”.

W lutym 2020 r. wystawa będzie gościć w Wołkowyskim Muzeum Wojenno- Historycznym im. Bagrationa. To już kolejna edycja prezentacji krakowskiej kolekcji. W ubiegłych latach szopki mieli możliwość podziwiać mieszkańcy m.in. Mińska, Brześcia, Grodna, Pińska.

Tradycja budowania szopek ukształtowała się w wieku XIX, a rozpowszechniła się w wieku XX i dzisiaj jest ważnym elementem współczesnych tradycji bożonarodzeniowych.

Od roku 1946 Muzeum Krakowa (wcześniejsza nazwa – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) organizuje konkursy szopek krakowskich, w którym biorą udział zarówno zawodowi szopkarze jak i amatorzy.

Wystawa „Bożonarodzeniowe szopki krakowskie” przedstawia 12 prac ze zbiorów Muzeum Krakowa, które powstały w latach 1975- 2011 i zostały wyróżnione jako „najlepsze” w konkursie w danym roku.

Szopka krakowska przedstawia misterium Bożego Narodzenia, bogato zdobiona, architekturą nawiązuje do zabytków Krakowa, nie jest modelem jednej budowli, lecz kompozycją elementów z kilku obiektów. Materiał, z którego powstaje to przede wszystkim drewno, tektura, kolorowa folia aluminiowa lub blaszka i witraże z kolorowego tworzywa sztucznego.  Cechą charakterystyczną szopek krakowskich są m.in. scenki z postaciami Świętej Rodziny, Trzech Króli czy też historycznymi oraz z bohaterami legend (Lajkonikiem, Smokiem wawelskim czy Panem Twardowskim). Niektóre szopki posiadają skomplikowane współczesne mechanizmy, które wprawiają w ruch figurki, można też spotkać mechanizmy muzyczne z kolędami czy popularnymi melodiami krakowskimi. Kolorystyka szopek według tradycji powinna być jak gorset krakowskiego stroju ludowego. Przeważać ma złoto, czerwień i granat, chociaż w ostatnich latach pojawiają się też szopki z dominacją barwy srebrnej.

Szopki krakowskie doczekały się międzynarodowego uznania, w listopadzie 2018 roku zostały wpisane na prestiżową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Zapraszamy!

Scheduled Sztuka Wydarzenia