24.03.2020 Wydarzenia kulturalne w Polsce

24 marca – Pamiętajmy razem! Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 roku, wyznaczając datę obchodów na 24 marca. Co roku w tym dniu podejmowany jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum w Markowej. W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie zrezygnowano jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów.

24 marca br. w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce.

Już teraz, natomiast, w mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku. W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.

 

Pamiętajmy razem!

Scheduled Wydarzenia kulturalne w Polsce