16.10.2020 Literatura, Wydarzenia

Janusz Leon Wiśniewski na Festiwalu Książki Intelektualnej „Przedmowa”

W dniach 15-18 października w Mińsku odbędzie się Festiwal Książki Intelektualnej „Przedmowa”. Organizatorem jest  Instytucja Kultury „Biuro Książki”, a projekt partnersko wspiera Instytut Polski w Mińsku.

W ramach Festiwalu odbędą się spotkania z pisarzami zagranicznymi i białoruskimi, prezentacje książek, dyskusje na temat filozofii, historii, teatru i literatury, wystawy i targi książki, wręczenie nagród konkursowych.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w formacie hybrydowym.

Główną ideą festiwalu książki intelektualnej jest potrzeba, aby Białoruś miała własny format wydarzenia poświęconego książce, „która uczy myśleć”, jako środka wzmocnienia i rozwoju środowiska intelektualnego kraju.

Festiwal jest swoistym „słowem wstępnym” do współczesnej białoruskiej książki intelektualnej: wstępem do tego tematu i miejscem spotkań z twórcami książek i ich dorobkiem.

Celem festiwalu jest intensyfikacja białoruskiego rynku książki intelektualnej (pod względem organizacyjnym i strategicznym), rozwój komunikacji między wszystkimi jego uczestnikami i dalsze wzmocnienie białoruskiej przestrzeni intelektualnej dla rozwoju lokalnego społeczeństwa obywatelskiego.

16 października (piątek), godz. 17:00-18:00, Pałac Sztuki (ul. Kozłowa 3), Sala #2

W Festiwalu przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku bierze udział słynny polski pisarz Janusz Leon Wiśniewski.

Zdarza się, że historie literackie, całkowicie wymyślone przez autora, zaczynają żyć własnym życiem, wpływając na rzeczywistość i znajdując w niej swoją kontynuację, dosłownie wymagając od autora, aby opowiedział je na papierze. Wydaje się, że właśnie tak się stało w przypadku bestsellerowej powieści popularnego polskiego pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego „Samotność w sieci”. Książka została przetłumaczona na wiele języków świata, nakręcono według niej film, a także doczekała się swojej kontynuacji  w  książce „Koniec samotności”, gdzie bohaterami są młodzi ludzie, którzy poznali się w sieci dwie dekady po wydarzeniach z pierwszej powieści.

Co łączy postacie obu książek? Jak autorowi wyrwać się z niewoli własnej wyobraźni? Czy po minionych 20 latach działają te same techniki „komunikacji literackiej w sieci”. Rozmawiać o tym będą autor Janusz Leon Wiśniewski i jedna z tłumaczek powieści „Koniec samotności” (ukazała się w wydawnictwie”Januszkiewicz”) Hanna Jankuta. Moderatorka – poetka, tłumaczka, kuratorka projektów literackich Maria Martysiewicz.

Liczba miejsc jest ograniczona.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy się zarejestrować – LINK DO REJESTRACJI

16 października, godz. 19:00-20:30, Pałac Sztuki (ul. Kozłowa 3), Sala #2

Odbędzie się spotkanie z Linor Goralik (Izrael-Rosja, online) i Januszem Leonem Wiśniewskim (Polska) „Nie jestem s@motny?”: pisarz i nowe wyzwania czasu”.
Moderator – Andrzej Chadanowicz.

Liczba miejsc jest ograniczona.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy się zarejestrować – LINK DO REJESTRACJI


Janusz Leon Wiśniewski (ur.18 sierpnia1954 w Toruniu) – naukowiec i pisarz.
Magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska) oraz doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka).
Od 1987 do 2018 roku, pracował we Frankfurcie nad Menem w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest projektantem i autorem pierwszego w świecie programu do automatycznej translacji struktur w nomenklaturę chemiczną.
Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią Samotność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie Samotności w Sieci (premiera 2009 rok). Ponad 10 lat po premierze spektakl pozostał na afiszu teatru i jest wystawiany 1-2 razy w miesiącu.
Jest autorem wielu powieści (międy innymi: Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem), zbiorów opowiadań (międy innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe) esejów (Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności, Sceny życia za ścianą), a także rozpraw popularno-naukowych. Ze Zbigniewem Izdebskim napisał książkę Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości wydaną także w Rosji i na Ukrainie.
Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach. Między innymi w Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumuniina Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.
Jest także (od 2004 roku) stałym felietonistą miesięcznika Pani.
Ojciec dwóch córek: Joanny oraz Adrianny.
Obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem oraz w Gdańsku.


Pełny PROGRAM FESTIWALU dostępny jest na stronie organizatorów

 

Strona Festiwalu

 Wydarzenie na Facebooku

Zwracamy uwagę, że w związku z pandemią Covid-19, organizatorzy festiwalu, nie mogąc w pełni zagwarantować bezpieczeństwa uczestnikom i gościom, apelują o indywidualne stosowanie się do ograniczeń uczestników imprez publicznych. Podczas wydarzeń zostaną zastosowane niezbędne środki w celu spełnienia minimalnych wymagań bezpieczeństwa (dystans społeczny, stosowanie środków antyseptycznych, prowadzenie wydarzeń w formacie częściowo online i po uprzedniej rejestracji).

 

 

Scheduled Literatura Wydarzenia