Międzynarodowa konferencja naukowa „Nowoczesne miasto i sztuka: społeczeństwo, innowacje, kontekst”
5-6 października 2020 r. w Mińsku odbędzie się Międzynarodowa konferencja naukowa „Nowoczesne miasto i sztuka: społeczeństwo, innowacje, kontekst”, zorganizowana przez Katedrę Sztuki i Projektowania Środowiska Przestrzennego Wydziału Komunikacji Społeczno-Kulturowej Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Instytut Polski w Mińsku jest jednym z partnerów konferencji.
W Mińsku, na Białorusi i na całym świecie dzisiaj bardzo ważna jest kwestia wyboru dalszych strategii wizji urbanistycznej i kształtowania artystycznego wizerunku miasta. Ostatnie transformacje Berlina, Paryża, Moskwy i innych miast, tworzenie innowacyjnych klastrów w Amsterdamie, Londynie i inne transfiguracje i innowacje środowiska miejskiego wywołały kontrowersje dotyczące idei i natury miasta, jego przejścia w nową erę sztuki i komunikacji. Konferencja koncentruje się na wizji dalszego rozwoju urbanistycznego miast Białorusi, w szczególności Mińska i jego aglomeracji. Oczekuje się, że uczestnicy konferencji zaproponują innowacyjne pomysły na temat perspektyw sztuki w urbanizacji aglomeracji Mińskiej.
Główne tematy konferencji:
– „aktualne miasto” – sztuka i urbanistyka w kształtowaniu wizerunku Mińska i miast europejskich,
– czym jest miasto dzisiaj? (omówienie koncepcji Bruno Latoura, Charlesa Landry ’ ego, Richarda Florydy, Richarda Sennetta, Patricka Schumachera i innych współczesnych teoretyków),
– aglomeracja Mińska w kontekście europejskiej tradycji rozwoju środowiska,
– od wnętrza do środowiska miejskiego: sztuka i design w kształtowaniu kultury miejskiej,
– „green” / smart / AI-perspektywy transgresji technologicznej,
– przyspieszenie i dziedzictwo kulturowe,
– urbanizacja i dezurbanizacja.
6 października w trybie online z referatem na temat „Miasto Łódź jako przykład transformacji centrum postindustrialnego” wystąpi Mikołaj Łukasz Sadowski, kierownik Katedry Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego.
PROGRAM KONFERENCJI
5 października o godzinie 17:00 w ramach konferencji w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś odbędzie się otwarcie ekspozycji „Osie egzystencji – sztuka i współczesne miasto”.
Ekspozycja ukazuje plastyczne odzwierciedlenie środowiska miejskiego w sztuce: spektakl miejski, aspekty historyczne i społeczne, samotność.