30.07.2021 - 4.08.2021 Film, Program Cieszyn, Český Těšín

Kino na hranici 🗺

Letošní program přehlídky, která se odehrává na obou březích řeky Olše v Cieszyně a Českém Těšíně, tvoří filmové novinky, ale i programová sekce k jubileu V4, která nese název Visegrádské komety.

Na 23. ročník přehlídky zavítá jeden z nejoblíbenějších a nejuznávanějších polských herců, Janusz Gajos. Uvede retrospektivu filmů, v nichž účinkoval, od těch úplně nejznámějších po snímky, které jsou širšímu okruhu diváků méně známé. Diváci se mohou těšit také na retrospektivu režiséra Andrzeje Żuławského.

Doporučujeme také bohatý doprovodný program literárních debat s názvem Visegrád non-fiction. Hosty budou například reportéři Mariusz Szczygieł, Paweł Smoleński, Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman či překladatelé Andrzej S. Jagodziński, Julia Różewicz a Zbigniew Machej, z českých hostů jmenujme například Michaela Žantovského, Petru Procházkovou nebo Markétu Pilátovou.

Janusz Gajos

POLSKÉ FILMY

REŽISÉRSKÁ RETROSPEKTIVA
Andrzej Żuławski

Błękitna nuta (1990) 126‘
Diabeł (1972) 119‘
Kosmos (2015) 103‘
Najważniejsze to kochać (1975) 113‘
Na srebrnym globie (1987) 159‘
Pavoncello (1967)  27‘
Pieśń triumfującej miłości (1967)  26‘
Trzecia część nocy (1971) 101‘
Wierność (2000) 166‘

HERECKÁ RETROSPEKTIVA
Janusz Gajos

Bigda idzie! (Andrzej Wajda; 1999) 95‘
Body / Ciało (Małgorzata Szumowska; 2015) 90‘
Czas zdrady (Wojciech Marczewski; 1997) 63
Piłkarski poker (Janusz Zaorski; 1988) 101‘
Przesłuchanie (Ryszard Bugajski; 1982) 111‘
Tam i z powrotem (Wojciech Wójcik; 2001) 102‘
Ucieczka z kina Wolność (Wojciech Marczewski; 1990)
Wahadełko (Filip Bajon; 1981) 55‘
Żółty szlik (Janusz Morgerstern; 2000) 60‘

POLSKÉ FILMY V SEKCI VISEGRÁDSKÉ KOMETY
– včetně PL/CZ koprodukcí

Šarlatán (Agnieszka Holland; 2020) 100´
Ułaskawienie (Jan Jakub Kolski; 2018) 100´
Pokot (Agnireszka Holland, Kasia Adamik; 2017) 128´
Já, Olga Hepnarová (Tomáš Weinreb, Petr Kazda; 2016) 105´
Rudý kapitán (Michal Kollár; 2016) 115´
Czerwony pająk (Martin Koszałka; 2015) 95´
Wino truskawkowe (Dariusz Jabloński; 2008) 109´
Je třeba zabít Sekala (Vladimír Michálek, 1998) 109´

FILMY PRO DĚTI

Czarny Młyn (Mariusz Palej; 2020) 101´

NOVÉ POLSKÉ FILMY – HRANÉ

Amatorzy (Iwona Siekierzyńska; 2020) 95´
Biały Potok (Michał Grzybowski; 2021) 79´
Bóg Internetów (Joanna Satanowska; 2021) 94´
Erotica 2022 (A. Kazejak, O. Chajdas, A. Jadowska, K. Adamik, J. Szelc; 2021) 137´
FISHEYE (Michał Szcześniak; 2021)
Hura, wciąż żyjemy! (Agnieszka Polska; 2020) 85´
Jak najdalej stąd (Piotr Domalewski; 2020) 96´
Każdy ma swoje lato (Tomasz Jurkiewicz; 2020) 77´
KRAJ (Veronica Andersson, Mateusz Motyka, Filip Hillesland oraz Maciej Ślesicki; 2021)
Magnezja (Maciej Bochniak; 2020) 120´
Maryjki (Daria Woszek; 2020) 80´
Miasto (Marcin Sauter; 2021) 80´
Mistrz (Maciej Barczewski; 2020) 91´
Ostatni Komers (Dawid Nickel; 2020) 85´
Polot (Michał Wnuk; 2020) 92´
Proste rzeczy (Grzegorz Zariczny; 2020) 84´
Safe Inside (Renata Gabryjelska; 2019) 97´
Sweat (Magnus von Horn; 2020) 106´
Śniegu już nigdy nie będzie (Małgorzata Szumowska, Michał Englert; 2020) 116´
W jak morderstwo (Piotr Mularuk; 2021)
Zabij to i wyjedź z tego miasta (Mariusz Wilczyński; 2019) 88´

NOVÉ POLSKÉ FILMY – KRÁTKOMETRÁŽNÍ A DOKUMENTY

Blizny (Agnieszka Zwiefka; 2020) 79´
Dalej jest dzień (Damian Kocur; 2020) 25´
Kobieta z kamyczkiem w sercu (Karyna Piwowarska, Jakub Wroński; 2020) 14´
Noamia (Antonio Galdamez; 2020) 29´
Po złoto (Ksawery Szczepanik; 2020) 62´
Papcio Chmiel (Petro Aleksowski; 2020) 40´
Ściana cieni (Eliza Kubarska; 2020)
Tak jest dobrze (Marcin Sauter; 2019) 23´
Wieloryb z Lorino (Maciej Cuske; 2019) 59´

Program v pdf s místy a časy promítání zde.

www.kinonahranici.cz

from to
Scheduled Film Program
Cieszyn, Český Těšín Map

Den architektury 🗓 🗺

Architektura a historie - workshop pro děti a architektonická miniprohlídka pro dospělé.
02 10.2021 Historie, Pro děti, Program

Cena Václava Buriana: Monika Sznajderman a Krzysztof

Jury 6. ročníku básnického klání autorů z Česka, Polska, Slovenska a Německa nominovala také gliwického básníka, esejistu a literárního publicistu Krzysztofa Siwczyka.
28 09.2021 Literatura, Program

LVHF 2021 / Jakub Józef Orliński &

Český debut současné megastar klasické hudby, polského kontratenoristy a breakdancera Jakuba Józefa Orlińského, na Lednicko-valtickém hudebním festivalu 2021.
02 10.2021 Koncert, Program