Południowo-zachodnia część Saksonii była jednym z pierwszych i najważniejszych ośrodków industrializacji europejskiej. Inaczej niż np. w Zagłębiu Ruhry, początki jego rozwoju gospodarczego sięgają XVI wieku, kiedy to przemysł wydobywczy znajdował się w tym regionie. Kapitał i praca, wiedza i innowacje, technologia i społeczeństwo tworzą w tym regionie przyszłościowe powiązania. Dlatego też wizerunek własny Saksonii nadal opiera się na triadzie bogactwa kulturowego, piękna przyrody i szerokiej bazie przemysłowej.
Centralna wystawa w hali przemysłowej budynku Audi w Zwickau prezentuje imponującą panoramę kulturalnohistoryczną. Zabytkowe przedmioty i dokumenty, wyposażenie techniczne, fotografie i filmy, ale także cenne dzieła sztuki i spektakularne instalacje medialne oferują społeczeństwu zaskakujący dostęp do fascynującego świata pięćsetletniej kultury przemysłowej.
Centralna wystawa ukazuje fundamentalne zmiany, jakie zaszły w codziennym życiu od połowy XIX wieku w wyniku nowych form pracy z maszynami wysoce technicznymi. Równie ważną rolę odgrywa nieznana wcześniej mobilność lub wszechobecność energii elektrycznej. Ponadto istnieją rewolucyjne wysiłki społeczne i polityczne, które stanowią odpowiedź na wyzwania związane z trwałymi zmianami. Obejmują one powstawanie konstytucji i partii demokratycznych lub ruchu kobiecego, a także rewolucyjne kontrprojekty sztuki, obietnice kultury masowej lub rozwój nowoczesnej kultury fizycznej i sportu.
Miejsce spotkania i trasa: spotkanie na dworcu w Lipsku przy Info Point (na poziomie peronów), dalej podróż S-Bahnem, powrót wieczorem
Kontakt: Rafał Ryszka, Ryszka@gmx.net, 0157/715 878 54
Koszty: bilet na pociąg (ok. 12 Euro) i bilet wstępu na wystawę (10
Euro)
Zgłoszenie: bez zgłoszeń
Info: www.boom-sachsen.de, www.klubtygodnika.pl/kluby/lipsk