O współczesnej polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży opowiadał dyrektor „Polonicum”, prof. Grzegorz Leszczyński. Jego wykłady koncentrowały się na zagadnieniach nowoczesnej książki dla dzieci o walorach artystycznych, współczesnej prozy dla nastoletnich trudnych czytelników (książkach o problemach przemocy, samotności, odrzucenia), a także najnowszej historii i współczesności w prozie dla dzieci i młodzieży (o obrazie wojny, Zagłady, a także problemach współczesnych, m.in. kwestii uchodźców).
Z kolei p. Agnieszka Jastrzębska poprowadziła interaktywne warsztaty. W ich programie znalazły się: gry i zabawy na zajęciach z języka polskiego, problemy nauczania języka polskiego osób rosyjskojęzycznych, podróże po mniej znanej Polsce, rozwijanie sprawności mówienia na zajęciach języka polskiego, a także praca z tekstem autentycznym (techniki tworzenia zadań).
Szczególnie żywą dyskusję wśród słuchaczy wywołały problemy współczesności poruszane w literaturze dla młodych czytelników wydawanej aktualnie w Polsce i Rosji.