16.02.2019 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Koncert „Czesław Niemen – wspomnienie”

16 lutego br. w Domu Aktora na Newskim Prospekcie odbył się koncert „Czesław Niemen - wspomnienie”, zorganizowany przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu z okazji 80. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, piosenkarza i muzyka.

Gwiazdą wieczoru był specjalnie zaproszony na tę okazję białoruski Cover Band Cosa Nostra. Zespół młodych, zafascynowanych twórczością Niemena muzyków, wykonał jego utwory w języku polskim, rosyjskim i białoruskim. Nie zabrało takich przebojów jak „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” oraz wieńczący koncert „Dziwny jest ten świat”, który wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. 

Gościnnie wystąpił petersburski muzyk Władimir Rekszan z zespołem. Zaśpiewał między innymi znane rosyjskie utwory ludowe wykonywane przez Niemena w 1976 roku podczas trasy koncertowej w Leningradzie. Ponadto lider grupy Sankt Petersburg opowiedział publiczności m.in. o wpływach twórczości Czesława Niemena na tutejsze muzyczne, zwłaszcza rockowe, środowisko lat siedemdziesiątych. 

Koncertowi towarzyszyła projekcja dokumentalnego filmu o polskim muzyku „Niemen – Dziwny jest ten świat” (reż. Walery Garawy, scen. Wiera Sawina i Aleksander Hilow, Białoruś, 2009).

Wydarzenie poprowadziła rodaczka i znajoma Czesława Niemena, Ludmiła Anukiewicz, która przypomniała gościom najważniejsze i najciekawsze fakty z życia i twórczości kultowego artysty. 

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA