15.04.2019 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA

„Emigranci” na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego

12 kwietnia na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, pokazano spektakl „Emigranci” według dramatu Sławomira Mrożka.

Reżyserem spektaklu jest Stanisław Melski (Polska, Wrocław), który gra w spektaklu postać AA, a w jego partnera na scenie XX wcielił się Wsiewołod Chubenko (Rosja, Wołogda). Sztuka napisana w 1973 roku traktuje o spotkaniu dwóch emigrantów w jednym z krajów zachodnich, którzy z różnych powodów znaleźli się za granicą. 

Spotkanie Polaka i Rosjanina na obczyźnie nadaje nowe znaczenie sztuce Mrożka pogłębiając jeszcze dramatyzm postaci. „Emigranci” są zaliczani do najlepszych sztuk napisanych przez zmarłego kilka lat temu polskiego autora. Spektakl miał premierę 13 kwietnia 2011 roku we Wrocławiu w Centrum Kultury Agora. Został dobrze przyjęty zarówno przez publiczność w Petersburgu, jak i krytyków teatralnych.

fot. Denis Szczeglow

Scheduled AKTUALNOŚCI >TEATR >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA