15.04.2019 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA

„Emigranci” na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego

12 kwietnia na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, pokazano spektakl „Emigranci” według dramatu Sławomira Mrożka.

Reżyserem spektaklu jest Stanisław Melski (Polska, Wrocław), który gra w spektaklu postać AA, a w jego partnera na scenie XX wcielił się Wsiewołod Chubenko (Rosja, Wołogda). Sztuka napisana w 1973 roku traktuje o spotkaniu dwóch emigrantów w jednym z krajów zachodnich, którzy z różnych powodów znaleźli się za granicą. 

Spotkanie Polaka i Rosjanina na obczyźnie nadaje nowe znaczenie sztuce Mrożka pogłębiając jeszcze dramatyzm postaci. „Emigranci” są zaliczani do najlepszych sztuk napisanych przez zmarłego kilka lat temu polskiego autora. Spektakl miał premierę 13 kwietnia 2011 roku we Wrocławiu w Centrum Kultury Agora. Został dobrze przyjęty zarówno przez publiczność w Petersburgu, jak i krytyków teatralnych.

fot. Denis Szczeglow

Scheduled AKTUALNOŚCI TEATR WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA