15.04.2019 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA

„Emigranci” na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego

12 kwietnia na Nowej Scenie Teatru Aleksandryjskiego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, pokazano spektakl „Emigranci” według dramatu Sławomira Mrożka.

Reżyserem spektaklu jest Stanisław Melski (Polska, Wrocław), który gra w spektaklu postać AA, a w jego partnera na scenie XX wcielił się Wsiewołod Chubenko (Rosja, Wołogda). Sztuka napisana w 1973 roku traktuje o spotkaniu dwóch emigrantów w jednym z krajów zachodnich, którzy z różnych powodów znaleźli się za granicą. 

Spotkanie Polaka i Rosjanina na obczyźnie nadaje nowe znaczenie sztuce Mrożka pogłębiając jeszcze dramatyzm postaci. „Emigranci” są zaliczani do najlepszych sztuk napisanych przez zmarłego kilka lat temu polskiego autora. Spektakl miał premierę 13 kwietnia 2011 roku we Wrocławiu w Centrum Kultury Agora. Został dobrze przyjęty zarówno przez publiczność w Petersburgu, jak i krytyków teatralnych.

fot. Denis Szczeglow

Scheduled AKTUALNOŚCI >TEATR >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA