18.05.2019 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Gra miejsko-planszowa „Sam zbuduj wielkie miasto”

23. marca Instytut Polski w Sankt-Petersburgu we współpracy ze Stowarzyszeniem Topografie zorganizował grę miejsko-planszową pt. „СамПостройБольшойгород”, czyli „Sam zbuduj wielkie miasto”.

Uczestnicy przez trzy godziny, z niegasnącym zapałem, rozwiązywali tematyczne zagadki na ulicach, placach i podwórkach Petersburga, zdobywając tak zwane surowce, aby później odtworzyć miasto na wielkiej planszy – podłodze Instytutu. W czasie gry „budowali” Petersburg w przyspieszonym tempie – od 1703 do XXI wieku. Animatorzy w symboliczny, efektowny sposób odtwarzali historyczne wydarzenia, eksponując wątki polskiego udziału w powstawaniu Petersburga, między innymi mostu Błagowieszczańskiego, projektu polskiego inżyniera Stanisława Kierbedzia, budynków zaprojektowanych przez architekta Mariana Lelewicza, a także Twierdzy Pietropawłowskiej czy tutejszej pierwszej linii metra. 

Drużyny, którym jako pierwszym udało się osiągnąć cel, czyli zbudować szczęśliwe miasto, otrzymały od Instytutu Polskiego nagrody rzeczowe. Ponadto dzięki uczestnictwu w wydarzeniu, wszyscy gracze dowiedzieli się między innymi o tym, jak duży był polski wkład w budowę i funkcjonowanie Petersburga w ciągu wieków. 

Do współpracy przy grze Instytut Polski zaprosił polską grupę twórców gier miejskich i planszowych – Departament Gier (Stowarzyszenie Topografie). Ich misją jest budowanie pozytywnych więzi między mieszkańcami i miejscem, w którym żyją i dostarczanie miastu radości. Zorganizowali już ponad 100 tego typu gier miejskich, uczestniczyli w międzynarodowych festiwalach gier w Berlinie, Wiedniu i Płowdiw oraz współorganizowali festiwali w Poznaniu i Krakowie. 

Tego typu imprezy, wykorzystujące przestrzeń miejską, cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Gry takie jak sobotnia, w Rosji nazywane „квестами”, a na zachodzie Europy „street games” lub „pervasive games”, angażują jednocześnie kilkudziesięciu uczestników, wypełniających określone zadania w terenie i rywalizujących z przeciwnikami oraz uciekającym czasem i systemem zarządzającym grą. Z zaproszenia Instytutu Polskiego skorzystali przede wszystkim goście zainteresowani edukacją poprzez zabawę.

Partnerami medialnymi imprezy byli Gazeta Petersburska, blog Petersburski oraz QUL LAB – Laboratorium jakości życia miejskiego Uniwersytetu ITMO, którego interdyscyplinarny zespół bada procesy miejskie i środowisko miejskie z punktu widzenia mieszkańca.

fot. Denis Szczeglow

Scheduled AKTUALNOŚCI INNE WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA