21.05.2019 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Upamiętnienie św. Urszuli Ledóchowskiej

W niedzielę, 19 maja w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci św. Urszuli Ledóchowskiej.

Uroczystość poprzedziła msza święta, w której uczestniczyła delegacja miasta Pniewy (woj. wielkopolskie) z burmistrzem Jarosławem Przewoźnym na czele. Obecni byli też konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz i  dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska.

św. Urszula Ledóchowska
1865 Loosdorf – 1939 Rzym
pedagog, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, święta Kościoła katolickiego
W 1907 r. Urszula Ledóchowska otrzymuje błogosławieństwo papieża Piusa X i wyjeżdża do Petersburga, by na prośbę proboszcza kościoła św. Katarzyny ks. Konstantego Budkiewicza (1867–1923) objąć prowadzenie internatu dla dziewcząt przy gimnazjum parafialnym. Zakłada w Petersburgu Sodalicję Mariańską pań, studentek i uczennic. Zostaje przełożoną samoistnego Domu Urszulanek W Petersburgu. Tworzy internat dla studentek uczelni petersburskich. Zajmuje się też działalnością pedagogiczną. W 1914 r., jako obywatelka austriacka, otrzymuje nakaz opuszczenia Rosji. W 1931 r. otrzymała krzyż Pro Fide et Ecclesia in Russia merito (Za zasługi dla wiary i Kościoła w Rosji). Przez papieża Jana Pawła II beatyfikowana w 1983 r. w Poznaniu, w 2003 r. kanonizowana w Rzymie.

FOT. EUGENIUSZ MARTYNOWICZ

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA