Konferencja z okazji 10. rocznicy śmierci Leszka Kołakowskiego.
Gości przywitała dyrektor Instytutu Polskiego, Ewa Ziółkowska. Książkę zaprezentował prowadzący wieczór, dyrektor wydawnictwa Igor Bułatowski.
Jako preludium do konferencji posłużyło teatralizowane czytanie jednego z rozdziałów książki – „Spostrzeżenie dialektyczne Artura Schopenhauera, metafizyka, mieszczanina gdańskiego” w reżyserii Jeleny Węzel. Filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Paweł Kłoczowski wystąpił z referatem poświęconym filozofii religii Kołakowskiego, tłumacz Jurij Czajnikow opowiedział o specyfice pracy nad przekładami polskiego filozofa, krytyk literacki Nikita Jelisiejew zastanawiał się nad naturą zła w „Rozmowach diabła”, natomiast historyk i dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu w l. 2000-2005 Hieronim Grala podzielił się wspomnieniami o wizycie Leszka Kołakowskiego w Petersburgu w 2001 r.
Na zakończenie wieczoru został wyświetlony dokument o Leszku Kołakowskim „Profesor” (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2005). Także wszyscy uczestnicy i goście otrzymali tekst wystąpienia filozofa Jana Tokarskiego który osobiście nie mógł być obecny na konferencji, ale przedstawił swój referat poświęcony odbiorowi myśli Kołakowskiego we współczesnym świecie.
Widownia z niesłabnącym zainteresowaniem śledziła wystąpienia prelegentów, natomiast ich obszerne odpowiedzi na pytania słuchaczy pomogły przybliżyć idee polskiego filozofa.