22.05.2019 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Konferencja z okazji 10. rocznicy śmierci Leszka Kołakowskiego.

29.05 w Instytucie Polskim w Petersburgu odbyła się konferencja „Obecność zła” zorganizowana z okazji 10-lecia śmierci polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego (1927–2009). Punktem wyjścia do rozmowy o Kołakowskim było opublikowanie w Wydawnictwie Jaromira Hladika książki „Rozmowy z diabłem” w przekładzie Jurija Czajnikowa.

Gości przywitała dyrektor Instytutu Polskiego, Ewa Ziółkowska. Książkę zaprezentował prowadzący wieczór, dyrektor wydawnictwa Igor Bułatowski. 

Jako preludium do konferencji posłużyło teatralizowane czytanie jednego z rozdziałów książki – „Spostrzeżenie dialektyczne Artura Schopenhauera, metafizyka, mieszczanina gdańskiego” w reżyserii Jeleny Węzel. Filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Paweł Kłoczowski wystąpił z referatem poświęconym filozofii religii Kołakowskiego, tłumacz Jurij Czajnikow opowiedział o specyfice pracy nad przekładami polskiego filozofa, krytyk literacki Nikita Jelisiejew zastanawiał się nad naturą zła w „Rozmowach diabła”, natomiast historyk i dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu w l. 2000-2005 Hieronim Grala podzielił się wspomnieniami o wizycie Leszka Kołakowskiego w Petersburgu w 2001 r.  

Na zakończenie wieczoru został wyświetlony dokument o Leszku Kołakowskim „Profesor” (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2005). Także wszyscy uczestnicy i goście otrzymali tekst wystąpienia filozofa Jana Tokarskiego który osobiście nie mógł być obecny na konferencji, ale przedstawił swój referat poświęcony odbiorowi myśli Kołakowskiego we współczesnym świecie.

Widownia z niesłabnącym zainteresowaniem śledziła wystąpienia prelegentów, natomiast ich obszerne odpowiedzi na pytania słuchaczy pomogły przybliżyć idee polskiego filozofa.

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA