7.06.2019 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Koncert „Chopin today”

5 czerwca, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, odbył się niepowtarzalny koncert „Chopin today” w wykonaniu Trio „Dobry wieczór”.

Publiczność w Centrum Kultury Eleny Obrazcowej została powitana przez dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu, Ewę Ziółkowską, która wspomniała o przypadającej w tym roku 170. rocznicy śmierci wielkiego polskiego pianisty i kompozytora, Fryderyka Chopina. Goście z nieskrywaną przyjemnością słuchali jego polonezów, preludiów, mazurków i walców w niesamowitych aranżacjach petersburskiego pianisty Stanisława Czigadajewa, a także kontrabasisty Grzegorza Woskobojnikowa i perkusisty Piotr Mikheewa. Niebanalny, autorski program „Chopin Today” w stylu crossover zawierał w sobie zarówno klasyczne interpretacje Chopina, jak i jazzowe improwizacje, orientalny folklor, a nawet rock.

Trio „Dobry wieczór” z powodzeniem występuje w najlepszych rosyjskich i zagranicznych salach koncertowych. Muzycy reprezentowali Rosję na międzynarodowym festiwalu Sib Jazz Ferst 2016 właśnie z programem „CHOPIN TODAY”. W 2018 roku wydali płytę „VIVALDI TODAY”, której prezentacja odbyła się z sukcesem we Włoszech (miasto San Felice Circeo). Latem tego samego roku w Sankt Petersburgu otworzyli międzynarodowy festiwal „Jazz Manor”. Trio i wirtuoz bałałajki Georgi Nefyodov zdobyli drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Terem Crossover 2018. Zespół otrzymał również Dyplom Gubernatora St. Petersburga „Za popularyzację muzyki klasycznej i wybitny wkład w muzyczne życie miasta”. W styczniu 2019 r., Trio, wraz z Terem Quartet, zagrali solowy koncert na scenie moskiewskiego Międzynarodowego Domu Muzyki.

Wśród gości, którzy nagrodzili Trio „Dobry wieczór” owacjami na stojąco, obecne były także przedstawicielki Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, panie konsul Magdalena Okaj i Bożena Borkowska.

fot. Denis Szczeglow

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA