7.06.2019 AKTUALNOŚCI, NAUKA, WYDARZENIA

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „MONUMENTALITÀ & MODERNITÀ-2019. Tradycje architektoniczne w społeczeństwie postępu”

6 czerwca w Domu Architekta w Petersburgu, przy wsparciu Instytutu Polskiego, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „MONUMENTALITÀ & MODERNITÀ-2019. Tradycje architektoniczne w społeczeństwie postępu”.

Słuchacze mogli zapoznać się z referatami profesorów Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na temat: „Powrót do historycznego miasta. Dyskurs o rekonstrukcji tradycyjnej formy urbanistycznej ”(Kinga Racon-Leja), „ Idea monumentalizmu we współczesnym rozwoju przestrzennym Katowic ”(Rafał Błazy), „Przesłanki architektoniczno-urbanistyczne obiektów kultu XX/ XXI wieku w Polsce. W poszukiwaniu nowoczesnej formy architektury monumentalnej ”(Monika Gołub-Korzeniowska), „Niepokorni w sztuce architektury. Jerzy Nowosielski i Bernard Chury ”(Bogusław Podhalański) oraz „Monumentalizm i indywidualizm w twórczości Stanisława Niemczyka”(Jan Kurek). Konferencji towarzyszy wystawa prezentująca polską architekturę okresu międzywojennego «Wieczność i chwila» przygotowaną przez MSZ RP.

Scheduled AKTUALNOŚCI >NAUKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA