2.07.2019 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych i Syntetycznych KUKART

Ponad tydzień, od 22 do 30 czerwca w północnej stolicy Rosji trwał 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych i Syntetycznych KUKART. Dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Petersburgu po raz kolejny wzięli w nim udział polscy twórcy teatralni.

Uroczystego otwarcia w Domu Aktora, przy Newskim Prospekcie, dokonali: dyrektor festiwalu, reżyser teatralny i producent, David Kukart Burman, a także m. in. wybitny aktor i reżyser, członek Prezydenckiej Rady ds. Kultury i Sztuki, Włodzimierz Maszkow oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu, Ewa Ziółkowska.

Ważnym punktem programu była naukowo-praktyczna konferencja „Marionetka. Historia i praktyka”, prowadzona przez specjalnie na tę okazję zaproszonego z Polski profesora historii teatru lalek, krytyka teatralnego i pedagoga, Marka Waszkiela. Opowiedział on o przemianach marionetki od antyku do dziś, a grupa nazywana Piecka Marionettes, zaprezentowała fragmenty spektaklu „Chopin. Impresje” w reżyserii Lesław Piecka, jednego z najwybitniejszych polskich marionetkarzy, konstruktora, pedagoga, reżysera i aktora-lalkarza. Łączące wirtuozerską animację marionetkową i muzykę Chopina przedstawienie, które miało swoją premierę w ubiegłym roku w Chinach, spotkało się z uznaniem również petersburskiej publiczności. 

Jednym ze spektakli festiwalu, cieszącym się ponadprogramową frekwencją i owacjami na stojąco, była zaprezentowana 28 czerwca w Interiernym Teatrze „Pobudka”. W autorskim monodramie Natalia Sakowicz, absolwentki Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza (Wydział Sztuki Lalkarskiej) w Białymstoku, wątki baśniowe dotyczące młodych dziewcząt – Czerwonego Kapturka, Śpiącej królewny, itp. zostały skonfrontowane z myśleniem współczesnej młodej kobiety. Reżyserka odważnie podeszła do tematu kobiecości i specjalnie na tę okazję przygotowała monodram w języku rosyjskim z polskimi napisami, czym dodatkowo zyskała sympatię publiczności.

Podczas tegorocznego, największego rosyjskiego festiwalu lalek, po raz kolejny, dzięki organizatorom, publiczność bezpłatnie mogła zobaczyć występy kilkudziesięciu grup teatralnych z całego świata – nie tylko z Rosji, Europy, ale także z Izraela, Zambii, Egiptu, Brazylii i Chile.

fot. Jewgienij Pronin , Aleksjej Makarow, Dina Dowletszina, Tatjana Malinowska

Scheduled AKTUALNOŚCI >TEATR >WYDARZENIA

DNI POLSKIEGO DZIEDZICTWA W SANKT PETERSBURGU 🗓

6 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju w ramach obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić miejsca związane z życiem i działalnością w mieście nad Newą wybitnych Polaków.
06 05.2023 HISTORIA, WYDARZENIA