1.08.2019 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Każdego roku, tego dnia o godzinie 17:00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto się zatrzymuje. Mieszkańcy Warszawy minutą ciszy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.

Co roku, w wielu miejscach w Polsce odbywają się obchody upamiętniające Powstanie Warszawskie, jednak stolica wspomina jego rozpoczęcie w wyjątkowy sposób. W rocznicę „Godziny W”, o godzinie 17:00 uruchamiane są syreny alarmowe i nadany zostaje jednominutowy, ciągły sygnał. Transport publiczny, samochody i mieszkańcy Warszawy zatrzymują się, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim i pomordowanym mieszkańcom miasta.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, trwało 63 dni do 2 października 1944 roku i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Po pięciu latach niemieckiej okupacji warszawiacy chwycili za broń, by bić się o wolność i godność. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami okupującymi stolicę Polski od września 1939 roku.

Przy faktycznej bierności stacjonujących po drugiej stronie Wisły oddziałów sowieckiej Armii Czerwonej, wobec nierównej walki sił powstańczych z siłami niemieckich nazistów, kosztowała ona życie ponad 16 000 Powstańców oraz 150 000 ofiar wśród cywilów. W wyniku walk zniszczeniu uległo około 25 procent zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy, a razem z popowstaniowym wyburzaniem przeprowadzanym do 16 stycznia 1945 roku niemieccy naziści zniszczyli ponad 70 procent budynków mieszkalnych i 90 procent obiektów zabytkowych stolicy.

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA