23.09.2019 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

V Międzynarodowy Festiwal „Odkryj swoją Europę”.

21 września 2019 r. w budynku Sztabu Głównego Ermitażu odbył się jubileuszowy, V Międzynarodowy Festiwal „Odkryj swoją Europę”. Wśród uczestniczących krajów była, jak co roku, Polska, reprezentowana przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu.

Inicjatorami wydarzenia byli Государственный Эрмитаж. The State Hermitage museum. Official page. i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Federacji Rosyjskiej, we współpracy z konsulatami oraz Stowarzyszeniem Narodowych Instytutów Kultury Krajów Unii Europejskiej EUNIC в Санкт-Петербурге .

 Ten coroczny festiwal organizowany jest z okazji Europejskiego Dnia Języków obchodzonego 26 września. Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Teatru w Rosji, teatr był więc jednym z głównych motywów obchodów. Najbogatszą częścią programu był Jarmark Kultur. Kilkadziesiąt krajów, ponad dwadzieścia stoisk z warsztatami i quizami, osiemnaście lekcji językowych, czternaście wykładów, siedem wystaw, pięć pokazów filmowych, występy muzyczne i taneczne – wszystko to zapewniło odwiedzającym Ermitaż mnóstwo niezapomnianych wrażeń i emocji w jeden sobotni dzień.

 Stoisko Instytutu Polskiego w Petersburgu po raz kolejny cieszyło się ponadprzeciętną frekwencją. Przez cały dzień na odwiedzających czekały gry edukacyjne, quizy, warsztaty językowe i konkursy z nagrodami organizowane przez lektorki języka polskiego, Olgę Oniszczuk oraz Aleksandrę Rusek. Przygotowano specjalny kącik zabaw dla dzieci, m.in. z maskotkami bohaterów polskich bajek. Język polski promowała również wystawa poświęcona osobliwościom języka polskiego, natomiast o działalności Instytutu Polskiego w Petersburgu, mającej na celu popularyzację wiedzy o Polsce poprzez organizowanie szeregu wydarzeń tematycznych i kursów językowych, informowali sami pracownicy instytutu. O polskiej kulturze goście mogli dowiedzieć się ponadto z rozdawanych materiałów promocyjnych udostępnionych m.in. przez Polską Organizację Turystyczną.

 Odwiedzający tego dnia Ermitaż mogli udoskonalać zdolności językowe podczas lekcji języków europejskich, które odbyły się w sali wykładowej Sztabu Generalnego. Pokazową lekcję języka polskiego poprowadziła lektorka i kierownik Biblioteki Instytutu Polskiego w Petersburgu, Magdalena Skibicka.

Festiwal zwieńczony został dużym programem koncertowym w Atrium, w którym po 18:00 można było zobaczyć polskie tańce ludowe w regionalnych strojach, prezentowane przez dzieci oraz dorosłych z Polonijnego Zespołu Folklorystycznego „Gaik”.

 W ramach wieczornego programu V Festiwalu „Odkryj swoją Europę” odbył się koncert Chóru Kameralnego FESTINO pod dyrekcją Aleksandry Makarowej. Program koncertu objął utwory wybitnych kompozytorów z siedmiu krajów europejskich – Niemiec, Francji, Finlandii, Węgier, Włoch, Czech i Polski – zagrano m.in. fragmenty „Morel” Stanisława Moniuszki oraz „Miserere” Dariusza Przybylskiego.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA