26.09.2019 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Spotkanie poetyckie „W pamięci „

25 września w Instytucie Polskim w Petersburgu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Między wierszami” zatytułowane „W pamięci ", przybliżające poezję czasów wojny.

W nawiązaniu do wrześniowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wieczór poświęcony był poezji o tematyce wojennej. Autorki scenariusza, lektorki języka polskiego – Olga Oniszczuk, Aleksandra Rusek i Magdalena Skibicka – zadbały o odpowiednią oprawę scenograficzną wydarzenia, a także podzieliły się z gośćmi swoimi refleksjami na temat tego, jak wydarzenia historyczne odbijają się na losach ludzi. Wiersze recytowali Piotr Siwek i Aleksander Drugow – studenci Państwowego Rosyjskiego Instytutu Sztuki Scenicznej – oraz gościnnie – Tatiana Riepina i Christine Bobrowa. Dzięki przywołaniu utworów poetyckich takich autorów jak Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński czy Wisława Szymborska, publiczność usłyszała m.in. jak z poszczególnych elementów tragicznej historii każdy układał swoją mozaikę wspomnień.

фот. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA