Obecni byli także przedstawiciele miejscowych władz oraz organizacji polonijnych z Północno-Zachodniego Okręgu FR: Petersburga, Pietrozawodska, Wielkiego Nowgorodu i Archangielska. Uczestnicy obchodów oddali hołd Polakom – ofiarom łagru przesyłowego spoczywającym na cmentarzach Makaricha, przy stacji Zaowrażie (DOK) i „Monastyriok” w okolicach wsi Priwodino. Złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze także przy symbolicznym grobie Eugeniusza Bodo, wybitnego aktora, reżysera i śpiewaka 20-lecia międzywojennego, który zmarł z wycieńczenia w kotłaskim łagrze i został pochowany w bezimiennym masowym grobie.
W programie uroczystości były także wizyty w muzeum gromadzącym pamiątki GUŁAG-u w szkole nr 17 oraz miejscowym Muzeum Krajoznawczym, a także uroczysty koncert, podczas którego m.in. polskie piosenki śpiewał petersburski aktor i Andrzej Świacki. W części uroczystości wziął udział nestor kotłaskiej Polonii 102-letni Michał Zołotar, żołnierz września 1939 r., więzień sowieckich łagrów, który czystą polszczyzną recytował polską poezję.
Kotłaska „Polonia” wyłoniła się w 1994 r. ze Stowarzyszenia „Sowiest” (Sumienie), założonego przez Irinę Dubrowinę w celu poszukiwania dokumentów archiwalnych i miejsc pochówku ofiar zsyłek i deportacji.