30.09.2019 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

25-lecie kotłaskiej Polonii

W Kotłasie, w obwodzie archangielskim 27 – 28 września 2019 r. odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia Kotłaskiego Regionalnego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Polonia”. Udział wzięli konsul generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski i dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska.

Obecni byli także przedstawiciele miejscowych władz oraz organizacji polonijnych z Północno-Zachodniego Okręgu FR: Petersburga, Pietrozawodska, Wielkiego Nowgorodu i Archangielska. Uczestnicy obchodów oddali hołd Polakom – ofiarom łagru przesyłowego spoczywającym na cmentarzach Makaricha, przy stacji Zaowrażie (DOK) i „Monastyriok” w okolicach wsi Priwodino. Złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze także przy symbolicznym grobie Eugeniusza Bodo, wybitnego aktora, reżysera i śpiewaka 20-lecia międzywojennego, który zmarł z wycieńczenia w kotłaskim łagrze i został pochowany w bezimiennym masowym grobie.

W programie uroczystości były także wizyty w muzeum gromadzącym pamiątki GUŁAG-u w szkole nr 17 oraz miejscowym Muzeum Krajoznawczym, a także uroczysty koncert, podczas którego m.in. polskie piosenki śpiewał petersburski aktor i Andrzej Świacki. W części uroczystości wziął udział nestor kotłaskiej Polonii 102-letni Michał Zołotar, żołnierz września 1939 r., więzień sowieckich łagrów, który czystą polszczyzną recytował polską poezję.

Kotłaska „Polonia” wyłoniła się w 1994 r. ze Stowarzyszenia „Sowiest” (Sumienie), założonego przez Irinę Dubrowinę w celu poszukiwania dokumentów archiwalnych i miejsc pochówku ofiar zsyłek i deportacji.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA