4.10.2019 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

„Polska książka w Petersburgu – Bolesław Maurycy Wolff”.

3 października w Instytucie Polskim w Petersburgu dr Mikołaj Banaszkiewicz wygłosił wykład „Polska książka w Petersburgu - Bolesław Maurycy Wolff".

Gości przywitała dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska. Mikołaj Banaszkiewicz, doktor nauk historycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i współredaktor elektronicznej encyklopedii „Polski Petersburg” przybliżył publiczności sylwetkę Bolesława Maurycego Wolffa (1825-1883).

Wolff był jednym z największych wydawców i księgarzy przedrewolucyjnej Rosji. Związany z Petersburgiem od 1848 r. przez wiele lat odgrywał eksponowaną rolę w życiu publicznym stolicy. Jego księgarnię w Gościnnym Dworze regularnie odwiedzali dygnitarze państwowi, arystokraci, pisarze, uczeni. Dzięki najobszerniejszej w Imperium Rosyjskim ofercie książek zagranicznych stanowiła ona ważny łącznik życia umysłowego Rosji z zagranicą. Jako wydawca Wolff położył nieocenione zasługi w promowaniu twórczości rosyjskich autorów.

W cieniu głównej aktywności B.M. Wolffa pozostają zazwyczaj wysiłki na rzecz promocji kultury polskiej. Tymczasem jego zasługi w tej dziedzinie trudno przecenić. Na przełomie lat 40. i 50. XIX w. wydał on około 150 tomów dzieł, ukazujących osiągnięcia literackie polskich autorów. Przyczynił się także do wypromowania twórczości poetyckiej Adama Mickiewicza w Rosji. B.M. Wolff utrzymywał ścisłe kontakty z wybitnymi przedstawicielami Polonii petersburskiej, co czyniło go pośrednikiem w kontaktach z elitami rosyjskimi. Dzięki takiej postawie księgarnia stawała się miejscem spotkania dwu narodów na przekór konfliktowi politycznemu.

Scheduled AKTUALNOŚCI LITERATURA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA