Hołd ofiarom totalitarnych represji oddali mieszkańcy miasta, działacze petersburskiego „Memoriału” oraz przedstawiciele misji konsularnych akredytowanych w Petersburgu: litewskiej ukraińskiej, węgierskiej, szwedzkiej i in. Przy Kamieniu Sołowieckim ofiary uczczono minutą ciszy. Przemawiał m.in.: pełnomocnik ds. praw człowieka w Petersburgu Aleksandr W. Szyszłow.
Następnie w Lewaszowie polska delegacja wraz z przedstawicielami kilkunastu europejskich misji konsularnych złożyła biało-czerwone kwiaty i zapaliła znicze przy pomnikach „Pamięci Polaków”, „Katolików ZSRS” oraz znakach pamięci innych narodów, a także monumencie „Moloch Totalitaryzmu”.
Polski znaki pamięci w Lewaszowskim Pustkowiu powstał jako jeden z pierwszych. Kamienny pochyły krzyż oparty o głaz z napisem po polsku i rosyjsku „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, wzniesiony w 1993 r., 5 lat później staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie został uzupełniony o granitowy blok z orłem i dwujęzycznym napisem: „Pamięci Polaków – ofiar masowych represji rozstrzelanych w latach 1937–1938. Rodacy”.