31.10.2019 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Pamięci Ofiar Politycznych Represji

W Petersburgu 30 października w Dniu Pamięci Ofiar Politycznych Represji delegacja Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego złożyła kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim na pl. św. Trójcy oraz na cmentarzu w Lewaszowie.

Hołd ofiarom totalitarnych represji oddali mieszkańcy miasta, działacze petersburskiego „Memoriału” oraz przedstawiciele misji konsularnych akredytowanych w Petersburgu: litewskiej ukraińskiej, węgierskiej, szwedzkiej i in. Przy Kamieniu Sołowieckim ofiary uczczono minutą ciszy. Przemawiał m.in.: pełnomocnik ds. praw człowieka w Petersburgu Aleksandr W. Szyszłow.

Następnie w Lewaszowie polska delegacja wraz z przedstawicielami kilkunastu europejskich misji konsularnych złożyła biało-czerwone kwiaty i zapaliła znicze przy pomnikach „Pamięci Polaków”, „Katolików ZSRS” oraz znakach pamięci innych narodów, a także monumencie „Moloch Totalitaryzmu”.

Polski znaki pamięci w Lewaszowskim Pustkowiu powstał jako jeden z pierwszych. Kamienny pochyły krzyż oparty o głaz z napisem po polsku i rosyjsku „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, wzniesiony w 1993 r., 5 lat później staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie został uzupełniony o granitowy blok z orłem i dwujęzycznym napisem: „Pamięci Polaków – ofiar masowych represji rozstrzelanych w latach 1937–1938. Rodacy”.

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA