31.10.2019 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Pamięci Ofiar Politycznych Represji

W Petersburgu 30 października w Dniu Pamięci Ofiar Politycznych Represji delegacja Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego złożyła kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim na pl. św. Trójcy oraz na cmentarzu w Lewaszowie.

Hołd ofiarom totalitarnych represji oddali mieszkańcy miasta, działacze petersburskiego „Memoriału” oraz przedstawiciele misji konsularnych akredytowanych w Petersburgu: litewskiej ukraińskiej, węgierskiej, szwedzkiej i in. Przy Kamieniu Sołowieckim ofiary uczczono minutą ciszy. Przemawiał m.in.: pełnomocnik ds. praw człowieka w Petersburgu Aleksandr W. Szyszłow.

Następnie w Lewaszowie polska delegacja wraz z przedstawicielami kilkunastu europejskich misji konsularnych złożyła biało-czerwone kwiaty i zapaliła znicze przy pomnikach „Pamięci Polaków”, „Katolików ZSRS” oraz znakach pamięci innych narodów, a także monumencie „Moloch Totalitaryzmu”.

Polski znaki pamięci w Lewaszowskim Pustkowiu powstał jako jeden z pierwszych. Kamienny pochyły krzyż oparty o głaz z napisem po polsku i rosyjsku „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, wzniesiony w 1993 r., 5 lat później staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie został uzupełniony o granitowy blok z orłem i dwujęzycznym napisem: „Pamięci Polaków – ofiar masowych represji rozstrzelanych w latach 1937–1938. Rodacy”.

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA