9.12.2019 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Możdżer w Petersburgu

Światowej sławy polski muzyk jazzowy, Leszek Możdżer 9 grudnia wystąpił w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego razem z rosyjskimi muzykami: pianistą Andriejem Kondakowem, kontrabasistą Władimirem Wołkowem oraz perkusistą Garijem Bagdasarjanem. Koncert z cyklu „Jazz w Maryjskim” solidarnie wsparły Instytut Polski i Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu.

Zabrzmiały utwory m.in. Kondakowa, Możdżera, Krzysztofa Komedy, Duke’a Ellingtona, Johna Lennona, a także Fryderyka Chopina. Nieoczywiste aranżacje i wykonanie zostały owacyjnie przyjęte przez kilkusetosobową publiczność. Następnego dnia polski jazzmen, pianista i kompozytor poprowadził warsztaty dla młodzieży w Szkole Muzycznej im. M. Musorgskiego, po czym wieczorem spotkał się z petersburską Polonią w Konsulacie RP, gdzie nie tylko opowiedział o swoim rozumieniu muzyki, komponowaniu i trasach koncertowych, odpowiadał na pytania, ale także zagrał jeden ze swoich utworów. Dla wszystkich był to naprawdę niezapomniany wieczór.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA