31.01.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Pamięć Holokaustu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 30 stycznia w Instytucie Polskim zostały pokazane dwa filmy dokumentalne: „Trościeniec. Winniśmy im pamięć ” i „Księga klątw. Pamiętnik Beniamina Berkowicza ”.

Filmy opowiadają o zagładzie ludności żydowskiej w latach 1941–1944 na terenie Mińszczyzny, Nowogródczyzny i Grodzieńszczyzny, a także o pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w okresie powojennym. Autorem obu obrazów jest znany białoruski reżyser dokumentalista Jurij Goruliow, który opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o okolicznościach powstania filmów.
Projekcje poprzedziła krótka modlitwa przeczytana przez przedstawiciela diaspory żydowskiej w Petersburgu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Samarytanie z Markowej” poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, w tym rodzinie Ulmów zamordowanej 24 marca 1944 r. przez żandarmerię niemiecką.

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA