31.01.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Pamięć Holokaustu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 30 stycznia w Instytucie Polskim zostały pokazane dwa filmy dokumentalne: „Trościeniec. Winniśmy im pamięć ” i „Księga klątw. Pamiętnik Beniamina Berkowicza ”.

Filmy opowiadają o zagładzie ludności żydowskiej w latach 1941–1944 na terenie Mińszczyzny, Nowogródczyzny i Grodzieńszczyzny, a także o pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w okresie powojennym. Autorem obu obrazów jest znany białoruski reżyser dokumentalista Jurij Goruliow, który opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o okolicznościach powstania filmów.
Projekcje poprzedziła krótka modlitwa przeczytana przez przedstawiciela diaspory żydowskiej w Petersburgu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Samarytanie z Markowej” poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, w tym rodzinie Ulmów zamordowanej 24 marca 1944 r. przez żandarmerię niemiecką.

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA