17.02.2020 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej

W Petersburgu 13–16 lutego odbył się 5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej. Ostatniego dnia, dzięki wsparciu Instytutu Polskiego, pokazano polski film „Słodki koniec dnia” (2019) w reżyserii Jacka Borсucha, z udziałem legendy polskiego kina Krystyna Janda.

Widzowie festiwalowi mieli okazję zobaczyć czeską komedię „Wołga taty”, dramaty: słowacko-czeski „Cygan” oraz węgierski „1945”. „Słodki koniec dnia” jest historią Marii Lindy, polskiej Żydówki, poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej w Toskanii. Na tle malowniczych włoskich krajobrazów toczą się dramaty współczesności, w wymiarze zbiorowym i jednostkowym. Film jest próbą zmierzenia się z aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi: imigracją, ksenofobią, rasizmem, terroryzmem. Jest namysłem nad kondycją współczesnej Europy. Jednocześnie to, niewolna od prowokacji i kontrowersji, kameralna historia dojrzałej kobiety. Ta sugestywna i emocjonalna opowieść została bardzo dobrze przyjęta przez petersburską publiczność.


Fot.Cinemafia

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

DNI POLSKIEGO DZIEDZICTWA W SANKT PETERSBURGU 🗓

6 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju w ramach obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić miejsca związane z życiem i działalnością w mieście nad Newą wybitnych Polaków.
06 05.2023 HISTORIA, WYDARZENIA