17.02.2020 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej

W Petersburgu 13–16 lutego odbył się 5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej. Ostatniego dnia, dzięki wsparciu Instytutu Polskiego, pokazano polski film „Słodki koniec dnia” (2019) w reżyserii Jacka Borсucha, z udziałem legendy polskiego kina Krystyna Janda.

Widzowie festiwalowi mieli okazję zobaczyć czeską komedię „Wołga taty”, dramaty: słowacko-czeski „Cygan” oraz węgierski „1945”. „Słodki koniec dnia” jest historią Marii Lindy, polskiej Żydówki, poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej w Toskanii. Na tle malowniczych włoskich krajobrazów toczą się dramaty współczesności, w wymiarze zbiorowym i jednostkowym. Film jest próbą zmierzenia się z aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi: imigracją, ksenofobią, rasizmem, terroryzmem. Jest namysłem nad kondycją współczesnej Europy. Jednocześnie to, niewolna od prowokacji i kontrowersji, kameralna historia dojrzałej kobiety. Ta sugestywna i emocjonalna opowieść została bardzo dobrze przyjęta przez petersburską publiczność.


Fot.Cinemafia

Scheduled AKTUALNOŚCI kino WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA