17.02.2020 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej

W Petersburgu 13–16 lutego odbył się 5. Festiwal Filmów Grupy Wyszehradzkiej. Ostatniego dnia, dzięki wsparciu Instytutu Polskiego, pokazano polski film „Słodki koniec dnia” (2019) w reżyserii Jacka Borсucha, z udziałem legendy polskiego kina Krystyna Janda.

Widzowie festiwalowi mieli okazję zobaczyć czeską komedię „Wołga taty”, dramaty: słowacko-czeski „Cygan” oraz węgierski „1945”. „Słodki koniec dnia” jest historią Marii Lindy, polskiej Żydówki, poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej w Toskanii. Na tle malowniczych włoskich krajobrazów toczą się dramaty współczesności, w wymiarze zbiorowym i jednostkowym. Film jest próbą zmierzenia się z aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi: imigracją, ksenofobią, rasizmem, terroryzmem. Jest namysłem nad kondycją współczesnej Europy. Jednocześnie to, niewolna od prowokacji i kontrowersji, kameralna historia dojrzałej kobiety. Ta sugestywna i emocjonalna opowieść została bardzo dobrze przyjęta przez petersburską publiczność.


Fot.Cinemafia

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA