3.03.2020 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Jakub Małecki z nagrodą „Czytającego Petersburga”!

4 marca w Bibliotece Majakowskiego w Petersburgu wręczono nagrody reprezentantom laureatów konkursu „Czytający Petersburg - 2019” oraz ogłoszono kandydatów do tegorocznej edycji konkursu.

W nominacji „pisarz, którego książka nie została przetłumaczona na język rosyjski” zwyciężył Polak, Jakub Małecki, autor powieści „Ślady” (wyd. Wydawnictwo SQN). Przedstawiciele zespołu Instytutu Polskiego w Petersburgu odczytali list od dyrektor Ewy Ziółkowskiej i odebrali dyplom oraz statuetkę w kształcie maszyny do pisania.

W tym roku Instytut Polski zgłosił do udziału w konkursie powieść Wiesława Myśliwskiego „Ucho igielne” (w nominacji „pisarz, którego książka nie została przetłumaczona na język rosyjski”) oraz książkę Grzegorza Kasdepke „Powrót Detektywa Pozytywki” (w nominacji „pisarz, którego książka została przetłumaczona na język rosyjski”).

Głosowanie na nowych kandydatów odbywa się na stronie Biblioteki Majakowskiego: https://pl.spb.ru/lib/projects/pages/readers-2020/poll/

Репортаж о церемонии награждения на телеканале «Санкт-Петербург»:

https://topspb.tv/news/2020/03/4/peterburzhcy-opredelili-luchshih-zarubezhnyh-pisatelej/

Fot. Artur Jonauskas

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA