18.05.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

Sto lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach pod Krakowem przyszedł na świat Karol Wojtyła, jeden z największych Polaków wszech czasów – święty kościoła rzymskokatolickiego, papież, duszpasterz, pielgrzym, człowiek pokoju i dialogu, filozof, poeta, aktor, miłośnik gór.

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jana Pawła II „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu”, jak głosi uchwała.

Z okazji jubileuszu w Polsce przygotowano szereg wydarzeń, projektów kulturalnych, edukacyjnych, które mają na celu upamiętnić i przybliżyć życie, nauczanie i dorobek papieża Polaka.

Ograniczenia spowodowane pandemią sprawiły, że większość z nich odbędzie się w przestrzeni wirtualnej i telewizji.

Centrum Myśli Jana Pawła II 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, uruchamia portal jp2online.pl – największą na świecie wirtualną bazę informacji o Janie Pawle II w językach polskim i angielskim.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w hołdzie papieżowi przygotował hymn „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Na uwagę zasługuje też wystawa „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II” przygotowana przez tę instytucję.

https://www.polskieradio.pl/397/7835/Artykul/2508915,К-100летию-со-дня-рождения-Иоанна-Павла-II-в-Кракове-запустили-проект-«Малая-Польша-Кароля-Войтылы»

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaprasza w swoje progi na wirtualny spacer śladami życia Karola Wojtyły.

W duchu wdzięczności muzeum zachęca też do podzielenia się swoją aranżacją „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II.

Włączcie się z nami w obchody stulecia urodzin Jana Pawła II.

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA