17.06.2020 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Adam Zagajewski o Brodskim

Z satysfakcją odnotowujemy, że właśnie ukazał się tegoroczny 5. numer miesięcznika „Zwiezda” w dużej części poświęcony 80-leciu Josifa Brodskiego.

Zachęcając do lektury, chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę na wspomnienie – esej pt. „O Josifie Brodskim, chaotycznie” pióra Adama Zagajewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, obchodzącego właśnie 75-lecie urodzin, w tłumaczeniu Swietłany Panicz.

Zagajewski pisze o Brodskim:

„Znałem go od najlepszej strony, jako dobrego przyjaciela, ale także jako wyznawcę wysokiej kultury, obrońcę metafizycznego impulsu w poezji. Był bezlitosnym wrogiem totalitaryzmu, sowieckiego i każdego innego, i przeciwnikiem tego, co Nabokow określał przy pomocy słowa poszlost’, banalność, brak smaku, małość.”

https://zvezdaspb.ru/index.php?page=8&nput=3780

Mark Strand, Joseph Brodsky, Adam Zagajewski, and Derek Walcott in Brodsky’s garden, New York City, 1986
Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA