4.07.2020 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

20. rocznica śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

4 lipca mija 20. rocznica odejścia wybitnego polskiego pisarza, eseisty, krytyka literackiego Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919–2000).

Działacz podziemia, więzień Gułagu, żołnierz armii gen. Andersa, emigrant polityczny, dziennikarz, współtwórca paryskiej „Kultury”, znany jest przede wszystkim ze swoich wspomnień „Inny świat. Zapiski sowieckie” (1951) opisujących pobyt autora w łagrze w Jercewie (obwód archangielski) w l. 1940–1942 i zawierających nawiązania do „Wspomnień z domu umarłych” Fiodora Dostojewskiego. W przekładzie na język rosyjski Natalii Gorbaniewskiej „Inny świat” ukazał się czterokrotnie: w 1989 r. (Londyn), 1991 r. (Moskwa) i dwa kolejne w Petersburgu – w 2011 i 2019 r. Ostatnie wydanie ujrzało światło dzienne w Wydawnictwie Iwana Limbacha z okazji 100-lecia urodzin pisarza, w roku 2019 ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rocznica ta została uczczona przez Instytut Polski w Petersburgu konferencją naukową, w której udział wzięli wybitni badacze twórczości Herlinga-Grudzińskiego, pisarze, historycy, krytycy literaccy, dokumentaliści oraz jego córka Marta Herling. Częścią konferencji był wyjazd do Jercewa i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, ustanowioną w 2009 r.

Pod tymi linkami możecie obejrzeć nagrania z zeszłorocznej konferencji:

W języku rosyjskim ukazały się również inne utwory pisarza: „Gorący oddech pustyni”, „Biała noc miłości” oraz wybrane pzez Mariusza Wilka fragmenty „Dziennika, pisanego nocą” w opublikowanym przez Wydawnictwo Iwana Limbacha „Latopisie Neapolitańskim”.

https://culture.pl/pl/tworca/gustaw-herling-grudzinski

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA