8.07.2020 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Polska laureatka pianistycznego konkursu w Petersburgu

Gabriela Bortnowska, 18-letnia uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej w petersburskim IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. prof. Natana Perelmana.

Konkurs odbył w dniach 5 – 18 czerwca w trybie online.

Konkurs organizuje Centrum Wychowania Estetycznego na Ochcie przy wsparciu m.in. Petersburskiego Konserwatorium Państwowego im. N.A. Rimskiego-Korsakowa. Wśród 40 uczestników znaleźli się młodzi muzycy z różnych miast Rosji, Białorusi, Izraela oraz Polski. Jurorzy wysoko ocenili warsztat młodych muzyków. Koncert galowy laureatów konkursu odbył się także online.

Gabriela Bortnowska i jej nauczyciel, Paweł Bortnowski (ojciec Gabrieli) o konkursie dowiedzieli się z internetu.  
Gdy dostali wiadomość o zakwalifikowaniu Gabrieli do udziału w konkursie, rozpoczęli planowanie
podróży do magicznego Sankt Petersburga. Los zadecydował inaczej, ale nie przeszkodziło to młodej
pianistce w zdobyciu I miejsca! Gabrysia ma już na swym koncie wiele sukcesów na konkursach
ogólnopolskich i międzynarodowych jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz była wielokrotnie nagradzana przez Prezydenta Miasta Koszalina.  Warto wspomnieć, że dziadek Gabrysi, Aleksander Bortnowski, który był jej nauczycielem od przedszkola aż do roku 2017, urodził się w Petersburgu, który w tym czasie, w roku 1941, nosił nazwę Leningrad.

Młodej pianistce serdecznie gratulujemy!

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA