14.07.2020 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Festiwal reMusik.org z udziałem Moniki Pasiecznik

Znana krytyczka muzyczna, redaktorka „Ruchu Muzycznego”, Monika Pasiecznik – przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu – wzięła udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej reMusik.org, który odbył się w dniach 3 – 9 lipca w mieście nad Newą, tym razem w formacie online.

Polka moderowała spotkania z wybitnymi kompozytorami z Rosji, Szwajcarii i Francji.

Podczas tegorocznego festiwalu, poza koncertami i spotkaniami z kompozytorami miał miejsce finał IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów im. Siergieja Słonimskiego. To pierwszy Konkurs odbywający się po śmierci swojego patrona, wybitnego petersburskiego kompozytora, pianisty i pedagoga o polskich korzeniach. Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej wykonał „Mini-Partitę” Siergieja Słonimskiego oraz trzy zakwalifikowane przez jurorów do finału utwory muzyczne: „Estado interior I — Metainstrument Etude № 1” Alberto Arroyo, „I am in here” Joshua Heya oraz „Harpocratēs” Shin Mizutaniego.

W każdym ze spotkań prowadzonych przez Monikę Pasiecznik ze Szwajcarem Oscarem Bianchim, Rosjaninem Dmitrijem Kurlandzkim i Francuzem Raphaëlem Cendo brało udział około 30 osób, głównie młodych kompozytorów z różnych krajów, uczestników festiwalu i kursów kompozytorskich, zainteresowanych problematyką muzyczną. Dyskusje były otwarte dla publiczności.

P. Pasiecznik napisała o festiwalu: „ …nie od dziś uważam go za naprawdę unikatowe, ważne i ciekawe forum współczesnej twórczości muzycznej nie tylko w Rosji, ale i na świecie. Festiwal ma bardzo wysoki poziom artystyczny, a społeczność, którą wokół siebie skupia, wykracza daleko poza Rosję, co potwierdziły również nasze dyskusje z udziałem kompozytorów z bardzo różnych krajów, podobnie było z publicznością, która była równie międzynarodowa. Nasze dyskusje cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem! Jestem szczęśliwa, że mogłam w tym gronie reprezentować Polskę.”

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: https://www.remusik.org/festival/

Nagranie rozmowy Moniki Pasiecznik z rosyjskim kompozytorem Dmitrjem Kurljandskim

https://www.youtube.com/watch?v=5VW9wU9vlaE&t=2868s

Scheduled AKTUALNOŚCI MUZYKA WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA