14.07.2020 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Festiwal reMusik.org z udziałem Moniki Pasiecznik

Znana krytyczka muzyczna, redaktorka „Ruchu Muzycznego”, Monika Pasiecznik – przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu – wzięła udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej reMusik.org, który odbył się w dniach 3 – 9 lipca w mieście nad Newą, tym razem w formacie online.

Polka moderowała spotkania z wybitnymi kompozytorami z Rosji, Szwajcarii i Francji.

Podczas tegorocznego festiwalu, poza koncertami i spotkaniami z kompozytorami miał miejsce finał IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów im. Siergieja Słonimskiego. To pierwszy Konkurs odbywający się po śmierci swojego patrona, wybitnego petersburskiego kompozytora, pianisty i pedagoga o polskich korzeniach. Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej wykonał „Mini-Partitę” Siergieja Słonimskiego oraz trzy zakwalifikowane przez jurorów do finału utwory muzyczne: „Estado interior I — Metainstrument Etude № 1” Alberto Arroyo, „I am in here” Joshua Heya oraz „Harpocratēs” Shin Mizutaniego.

W każdym ze spotkań prowadzonych przez Monikę Pasiecznik ze Szwajcarem Oscarem Bianchim, Rosjaninem Dmitrijem Kurlandzkim i Francuzem Raphaëlem Cendo brało udział około 30 osób, głównie młodych kompozytorów z różnych krajów, uczestników festiwalu i kursów kompozytorskich, zainteresowanych problematyką muzyczną. Dyskusje były otwarte dla publiczności.

P. Pasiecznik napisała o festiwalu: „ …nie od dziś uważam go za naprawdę unikatowe, ważne i ciekawe forum współczesnej twórczości muzycznej nie tylko w Rosji, ale i na świecie. Festiwal ma bardzo wysoki poziom artystyczny, a społeczność, którą wokół siebie skupia, wykracza daleko poza Rosję, co potwierdziły również nasze dyskusje z udziałem kompozytorów z bardzo różnych krajów, podobnie było z publicznością, która była równie międzynarodowa. Nasze dyskusje cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem! Jestem szczęśliwa, że mogłam w tym gronie reprezentować Polskę.”

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: https://www.remusik.org/festival/

Nagranie rozmowy Moniki Pasiecznik z rosyjskim kompozytorem Dmitrjem Kurljandskim

https://www.youtube.com/watch?v=5VW9wU9vlaE&t=2868s

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA