17.08.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Poświęcenie tablicy memoratywnej w Petersburgu

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP i 100-lecie Bitwy Warszawskiej w krypcie kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Petersburgu została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca Polaków, których doczesne szczątki sto lat temu w tej świątyni zostały zbezczeszczone przez bolszewików.

Uroczystą mszę świętą odprawił o. Michał Marchewka SVD. Obecna była dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska. 

Tablica powstała z inicjatywy potomków ofiar z Warszawy. W czerwcu 1920 r. bolszewicy dokonali aktu bezprzykładnej profanacji na zwłokach ponad stu osób, które w żelaznych trumnach miały być przewiezione do Polski. Jeden z księży wspominał: „ujrzeliśmy około trzydziestu komunistów, którzy z bluźnierstwem na ustach rozbijali brutalnie trumny jedna po drugiej i wrzucali zwłoki lub prochy łopatami do drewnianych pak, a opróżnione w ten sposób trumny metalowe ładowali na osobny wóz. Nikt nie potrafi opisać scen bolesnych, jakie się działy, gdy krewni i znajomi przybyli. Ale na nic się nie zdały błagania i zaklinania. Bolszewicy z dziki okrucieństwem odrzucali i kopali płaczące niewiasty w żałobie, wołając, że to zemsta na burżujach Polakach. Paki z trupami wrzucano zaraz do przygotowanego dołu…” 

Kościół Nawiedzenia NMP stoi na terenie dawnego Rzymskokatolickiego Cmentarza Wyborskiego zrównanego z ziemią przez bolszewików po 1918 r. 

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA