13.10.2020 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Metamorfozy Chopina

12 października w stylowych wnętrzach Małej Sali Filharmonii Petersburskiej odbył się długo wyczekiwany koncert z cyklu „Soliści Bałtyku” w wykonaniu Tria Stanisława Czigadajewa – „Metamorfozy Chopina”.

Koncert był częścią obchodów przypadającej w tym roku 210. rocznicy urodzin kompozytora. Imprezę poprzedziło otwarcie, przygotowanej we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie, wystawy poświęconej Fryderykowi Chopinowi, którą będzie można oglądać w filharmonii jeszcze przez miesiąc. 

Z powodu pandemii COVID-19 było to pierwsze od dłuższego czasu wydarzenie z udziałem publiczności na żywo, zorganizowane przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu. Tym bardziej więc cieszy duża frekwencja i zainteresowanie. Zgromadzeni widzowie mogli usłyszeć znane kompozycje Fryderyka Chopina zaaranżowane i przetworzone w twórczy i nieoczywisty sposób. Dominował jazz połączony z klasyką, ale były też nawiązania do bardziej współczesnych gatunków takich jak dubstep czy rave. Można to śmiało podsumować jako crossover, czyli muzykę, która łączy w sobie różne, często – zdawałoby się – przeciwstawne stylistyki. Okazuje się, że Chopina można grać wciąż na nowo i na wiele sposobów, co świadczy o ponadczasowości muzyki tego wielkiego polskiego pianisty i kompozytora.

Stas Czigadajew Trio kończy obecnie pracę nad płytą zatytułowaną „Chopin Today”, której premiera już wkrótce.

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI MUZYKA WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA