13.10.2020 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Metamorfozy Chopina

12 października w stylowych wnętrzach Małej Sali Filharmonii Petersburskiej odbył się długo wyczekiwany koncert z cyklu „Soliści Bałtyku” w wykonaniu Tria Stanisława Czigadajewa – „Metamorfozy Chopina”.

Koncert był częścią obchodów przypadającej w tym roku 210. rocznicy urodzin kompozytora. Imprezę poprzedziło otwarcie, przygotowanej we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie, wystawy poświęconej Fryderykowi Chopinowi, którą będzie można oglądać w filharmonii jeszcze przez miesiąc. 

Z powodu pandemii COVID-19 było to pierwsze od dłuższego czasu wydarzenie z udziałem publiczności na żywo, zorganizowane przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu. Tym bardziej więc cieszy duża frekwencja i zainteresowanie. Zgromadzeni widzowie mogli usłyszeć znane kompozycje Fryderyka Chopina zaaranżowane i przetworzone w twórczy i nieoczywisty sposób. Dominował jazz połączony z klasyką, ale były też nawiązania do bardziej współczesnych gatunków takich jak dubstep czy rave. Można to śmiało podsumować jako crossover, czyli muzykę, która łączy w sobie różne, często – zdawałoby się – przeciwstawne stylistyki. Okazuje się, że Chopina można grać wciąż na nowo i na wiele sposobów, co świadczy o ponadczasowości muzyki tego wielkiego polskiego pianisty i kompozytora.

Stas Czigadajew Trio kończy obecnie pracę nad płytą zatytułowaną „Chopin Today”, której premiera już wkrótce.

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA