28.01.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Spotkanie poetyckie. Krzysztof Kamil Baczyński

W 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 22 stycznia 2021 r., Instytut Polski w Sankt Petersburgu przygotował spotkanie online z cyklu „Między wierszami”, mające na celu przybliżenie rosyjskiemu odbiorcy życia i twórczości polskiego poety.

Krzysztof Kamil Baczyński (22.01.1921- 04.08.1944) to jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, twórców, wchodzących w dorosłe życie w okresie II wojny światowej. Za zasługi dla polskiej kultury, sztuki i niepodległości został ogłoszony przez Sejm RP jednym z literackich patronów 2021 roku. 

Spotkanie, będące niejako inauguracją Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, prowadziła lektorka języka polskiego Magdalena Skibicka, a wiersze czytali Aleksander Machlin, Nikita Goldman-Koch, Sergiej Iwljew i Jelena Djakiwa, studenci Akademii Teatralnej w Sankt Petersburgu, słuchacze lektoratu języka polskiego.

Aktorzy recytowali wiersze Baczyńskiego, które odzwierciedlają w metaforyczny sposób najważniejsze wydarzenia z krótkiego życia poety. Doświadczenie wojny, tragizm młodego pokolenia, które zmuszone jest zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością to świadectwo czasu, w którym żył i jeden z tematów jego twórczości. Dzięki interpretacji artystów poznajemy też innego, mniej znanego Baczyńskiego, który stara się zapomnieć o toczącej się wojnie i w miłosnych lirykach składa hołd ukochanej żonie Barbarze.

W nagraniu wykorzystano wiersze K.K. Baczyńskiego w interpretacji profesjonalnych polskich aktorów – Sławomira Maciejewskiego i Włodzimierza Nurowskiego, pochodzące z projektu polska-poezja.pl.

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA