13.02.2021 AKTUALNOŚCI, WYDARZENIA

Pamięci Sergieja Słonimskiego

Rok temu, 9 lutego odszedł jeden z najwybitniejszych rosyjskich współczesnych kompozytorów, pianista, profesor petersburskiego konserwatorium Siergiej Michajłowicz Słonimski.

Wielką, niepowetowaną stratę poniosła rosyjska kultura, petersburska kultura, ale także kultura polska. Maestro mając świadomość rodzinnych związków z Polską część swojej twórczości poświęcił naszemu krajowi. To jego mistrzostwu kompozytorskiemu zawdzięczamy, że 100-lecie niepodległości mogliśmy tu, w Petersburgu, w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego uczcić prawykonaniem poematu symfonicznego „Odrodzenie i Tryumf”. W rozmowach często wspominał swoje kontakty z wielkimi polskimi kompozytorami: Grażyną Bacewicz, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim. Za popularyzowanie muzyki polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2001 r. był honorowym przewodniczącym Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina.

Maestra wspomina prof. Hieronim Grala, uczony i dyplomata, wieloletni dyrektor Instytutów Polskich w Petersburgu i Moskwie

W pierwszą rocznicę śmierci Siergieja Michajłowicza przedstawiciele Instytutu Polskiego oraz Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kompozytora na cmentarzu w podpetersburskim Komarowie.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Scheduled AKTUALNOŚCI >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA