9.03.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Grzegorz Kasdepke z nagrodą „Czytającego Petersburga”!

4 marca odbyła się zorganizowana przez Bibliotekę im. W. Majakowskiego konferencja online, podczas której ogłoszono laureatów konkursu „Czytający Petersburg - 2020” oraz przedstawiono kandydatów do tegorocznej edycji konkursu.

W nominacji „pisarz, którego książka została przetłumaczona na język rosyjski” 2 miejsce zajął Grzegorz Kasdepke – polski pisarz książek dla dzieci, autor serii opowiadań o „Detektywie Pozytywce”. 

W ramach „Czytającego Petersburga” w 2020 r. odbył się również konkurs tłumaczeń, w trakcie którego miłośnicy języka polskiego tłumaczyli fragment powieści Wiesława Myśliwskiego „Ucho Igielne”. Za najlepszy został uznany przekład Aleksadry Szyrokowej.

W tym roku Instytut Polski w Sankt Petersburgu zgłosił do udziału w konkursie powieść Szczepana Twardocha „Król” (w nominacji „pisarz, którego książka nie została przetłumaczona na język rosyjski”) oraz książkę Jacka Dukaja „Inne pieśni” (w nominacji „pisarz, którego książka została przetłumaczona na język rosyjski”).

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA