30.03.2021 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Skarby kultury polskiej

25 marca 1890 r. w Cesarskiej Bibliotece Publicznej w Sankt Petersburgu wybitny polski slawista prof. Aleksander Brückner odkrył XIV-wieczne „Kazania świętokrzyskie” – najstarszy znany zabytek prozy polskiej, częściowo zachowany na 18 wąskich paskach pergaminu.

Stało się to nie lada sensacją naukową. Rękopis wrócił do Polski na mocy traktatu ryskiego.Obecnie „Kazania świętokrzyskie” stanowią część kolekcji cyfrowej udostępnionej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Zdigitalizowane rękopisy, wśród których są także m.in. „Psałterz floriański” i „Bogurodzica”, opatrzone naukowym komentarzem, dostępne są w bibliotece cyfrowej https://polona.plNakładem Wydawnictwa Biblioteki Narodowej ukazała się też publikacja „Pierwsze/Najstarsze” https://ksiegarnia.bn.org.pl/…/Pierwsze-Najstarsze-w…, przybliżająca dwanaście bezcennych skarbów kultury polskiej – przechowywanych w skarbcu książnicy zabytków rękopiśmiennych, które leżą u podstaw polskiej tożsamości narodowej.https://polona.pl jest nie tylko jedną z największych bibliotek cyfrowych w Europie, lecz także największą czytelnią online w Polsce z nieodpłatnym i szerokim dostępem do obiektów cyfrowych wysokiej jakości. Są wśród nich: książki, czasopisma, rękopisy, starodruki, mapy, rysunki, grafiki, fotografie, pocztówki, nuty i druki ulotne, a także e-booki i audiobooki. Zasoby otwartej polona.pl są również systematycznie wzbogacane o utwory objęte ochroną prawa autorskiego pisarzy żyjących lub zmarłych niedawno, m.in.: Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Adama Zagajewskiego, Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Poli Gojawiczyńskiej.

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości 🗓

11 listopada z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Polski w Sankt Petersburgu wspólnie z Konsulatem Generalnym RP zaprosili na koncert zespołu Trio Stanisława Czigadajewa.
11 11.2024 MUZYKA, WYDARZENIA