30.03.2021 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Skarby kultury polskiej

25 marca 1890 r. w Cesarskiej Bibliotece Publicznej w Sankt Petersburgu wybitny polski slawista prof. Aleksander Brückner odkrył XIV-wieczne „Kazania świętokrzyskie” – najstarszy znany zabytek prozy polskiej, częściowo zachowany na 18 wąskich paskach pergaminu.

Stało się to nie lada sensacją naukową. Rękopis wrócił do Polski na mocy traktatu ryskiego.Obecnie „Kazania świętokrzyskie” stanowią część kolekcji cyfrowej udostępnionej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Zdigitalizowane rękopisy, wśród których są także m.in. „Psałterz floriański” i „Bogurodzica”, opatrzone naukowym komentarzem, dostępne są w bibliotece cyfrowej https://polona.plNakładem Wydawnictwa Biblioteki Narodowej ukazała się też publikacja „Pierwsze/Najstarsze” https://ksiegarnia.bn.org.pl/…/Pierwsze-Najstarsze-w…, przybliżająca dwanaście bezcennych skarbów kultury polskiej – przechowywanych w skarbcu książnicy zabytków rękopiśmiennych, które leżą u podstaw polskiej tożsamości narodowej.https://polona.pl jest nie tylko jedną z największych bibliotek cyfrowych w Europie, lecz także największą czytelnią online w Polsce z nieodpłatnym i szerokim dostępem do obiektów cyfrowych wysokiej jakości. Są wśród nich: książki, czasopisma, rękopisy, starodruki, mapy, rysunki, grafiki, fotografie, pocztówki, nuty i druki ulotne, a także e-booki i audiobooki. Zasoby otwartej polona.pl są również systematycznie wzbogacane o utwory objęte ochroną prawa autorskiego pisarzy żyjących lub zmarłych niedawno, m.in.: Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Adama Zagajewskiego, Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Poli Gojawiczyńskiej.

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA