17.04.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Zbigiew Karpiński – wspomnienie

Mało kto wie, że wybitny architekt powojennej Warszawy, Zbigniew Karpiński urodził się w Sankt Petersburgu.

Przyszedł na świat 115 lat temu, 17 kwietnia 1906 r. w mieszkaniu przy ul. Możajskiej 27. Jego ojciec, Franciszek Karpiński był absolwentem petersburskiego Instytutu Inżynierów Cywilnych. Lata I wojny światowej rodzina spędziła w Gatczynie. W 1925 r. Zbigniew rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jednym z jego profesorów był Marian Lalewicz – twórca m.in. Domu Handlowego Mertensa przy Newskim Prospekcie.

Inż. arch. Zbigniew Karpiński po II wojnie światowej uczestniczył w działaniach bez precedensu – odbudowie Warszawy ze zgliszcz. Projektował gmachy użyteczności publicznej, wzorując się na najlepszych rozwiązaniach architektury zachodniej. Dziełem jego życia była Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej. Pozostawił po sobie nie tylko śmiałe projekty i ich realizacje, ale także „Wspomnienia” wydane w Warszawie w 2018 r. pod redakcją jego syna, Wojciecha Karpińskiego.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA