17.04.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Zbigiew Karpiński – wspomnienie

Mało kto wie, że wybitny architekt powojennej Warszawy, Zbigniew Karpiński urodził się w Sankt Petersburgu.

Przyszedł na świat 115 lat temu, 17 kwietnia 1906 r. w mieszkaniu przy ul. Możajskiej 27. Jego ojciec, Franciszek Karpiński był absolwentem petersburskiego Instytutu Inżynierów Cywilnych. Lata I wojny światowej rodzina spędziła w Gatczynie. W 1925 r. Zbigniew rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jednym z jego profesorów był Marian Lalewicz – twórca m.in. Domu Handlowego Mertensa przy Newskim Prospekcie.

Inż. arch. Zbigniew Karpiński po II wojnie światowej uczestniczył w działaniach bez precedensu – odbudowie Warszawy ze zgliszcz. Projektował gmachy użyteczności publicznej, wzorując się na najlepszych rozwiązaniach architektury zachodniej. Dziełem jego życia była Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej. Pozostawił po sobie nie tylko śmiałe projekty i ich realizacje, ale także „Wspomnienia” wydane w Warszawie w 2018 r. pod redakcją jego syna, Wojciecha Karpińskiego.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA