5.05.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Polsko-Litewska Unia Muzyczna

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sankt Petersburgu tradycyjnie już uczczono koncertem „Polsko-Litewska Unia Muzyczna”, zorganizowanym 4 maja przez Konsulaty Generalne Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz Instytut Polski w Sankt Petersburgu, z powodu pandemii w formacie mieszanym.

Gości Filharmonii Muzyki Jazzowej przywitali konsulowie generalni Polski i Litwy, podkreślając rangę rocznicy w wymiarze historycznym i obecnego strategicznego partnerstwa obu krajów. Następnie z ekranu zabrzmiały utwory „U&U” oraz „To Ona” w wykonaniu polskiego tria w składzie: Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Michał Iwanek – fortepian i Paweł Nowak – perkusja. Podobnie odtworzono nagrania wideo utworów „Przyjaciele” i „I will come” przygotowane przez litewski kwartet Giedrė & Jazz Miniatures w składzie: Giedrė Kilčiauskienė – wokal, Andrej Polevikos – fortepian, Vytis Nivinskas – kontrabas, Darius Rudis – perkusja. Następnie publiczność już na żywo wysłuchała standardów jazzowych, w tym utworu „Pandemic blues”, w brawurowej interpretacji zespołu pod kierownictwem Dawida Siemionowicza Gołoszcziokina, muzyka jazzowego a zarazem dyrektora bodaj jedynej na świecie Filharmonii Jazzowej, kompozytora, multiinstrumentalisty, żywej legendy Petersburga. Artystom podziękowała dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA