5.05.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Polsko-Litewska Unia Muzyczna

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sankt Petersburgu tradycyjnie już uczczono koncertem „Polsko-Litewska Unia Muzyczna”, zorganizowanym 4 maja przez Konsulaty Generalne Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz Instytut Polski w Sankt Petersburgu, z powodu pandemii w formacie mieszanym.

Gości Filharmonii Muzyki Jazzowej przywitali konsulowie generalni Polski i Litwy, podkreślając rangę rocznicy w wymiarze historycznym i obecnego strategicznego partnerstwa obu krajów. Następnie z ekranu zabrzmiały utwory „U&U” oraz „To Ona” w wykonaniu polskiego tria w składzie: Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Michał Iwanek – fortepian i Paweł Nowak – perkusja. Podobnie odtworzono nagrania wideo utworów „Przyjaciele” i „I will come” przygotowane przez litewski kwartet Giedrė & Jazz Miniatures w składzie: Giedrė Kilčiauskienė – wokal, Andrej Polevikos – fortepian, Vytis Nivinskas – kontrabas, Darius Rudis – perkusja. Następnie publiczność już na żywo wysłuchała standardów jazzowych, w tym utworu „Pandemic blues”, w brawurowej interpretacji zespołu pod kierownictwem Dawida Siemionowicza Gołoszcziokina, muzyka jazzowego a zarazem dyrektora bodaj jedynej na świecie Filharmonii Jazzowej, kompozytora, multiinstrumentalisty, żywej legendy Petersburga. Artystom podziękowała dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA