29.05.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Gra miejska „Tajemnice Rżewki”

W sobotę w petersburskiej dzielnicy Rżewka odbyła się kolejna gra miejska z cyklu „Miasto w ruchu”. Uczestnicy podążali śladem Romana Kozłowskiego – polskiego inżyniera, członka szóstej brygady Ochtińskiej Fabryki Prochu.

Tym razem jestem już naprawdę blisko. Zdaje się, że wszytskie te lata spędzone na ulepszaniu formuły prochu nie były stracone – udało się stworzyć coś jeszcze…

z pamiętnika Romana Kozłowskiego – inżyniera szóstej brygady w Ochtińskiej Fabryce Prochu

Tajemnice Rżewki odkryte!

W sobotę 29 maja w petersburskiej dzielnicy Rżewka odbyła się kolejna gra miejska z cyklu „Miasto w ruchu”. Uczestnicy podążali śladem Romana Kozłowskiego – polskiego inżyniera, członka szóstej brygady Ochtińskiej Fabryki Prochu. Kozłowski na początku XX wieku pracował nad udoskonaleniem formuły prochu, ale przez przypadek odkrył coś jeszcze – przepis na eliksir długowieczności…To oczywiście fikcja, ale fakt ten nie przeszkodził uczestnikom doskonale się bawić, poznając zabytki Rżewki oraz historię tamtejszej polskiej społeczności.Pogoda dopisała, frekwencja również, tak więc myślimy już o kolejnej grze. Gratulujemy zwycięskim drużynom i dziękujemy wszystkim uczestnikom i wolontariuszom. Osobne podziękowania należą się Bibliotece Rżewskiej i Michałowi Grelewskiemu z Departamentu Gier, który czuwał nad wszystkim i całość świetnie obmyślił.

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA