29.05.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Gra miejska „Tajemnice Rżewki”

W sobotę w petersburskiej dzielnicy Rżewka odbyła się kolejna gra miejska z cyklu „Miasto w ruchu”. Uczestnicy podążali śladem Romana Kozłowskiego – polskiego inżyniera, członka szóstej brygady Ochtińskiej Fabryki Prochu.

Tym razem jestem już naprawdę blisko. Zdaje się, że wszytskie te lata spędzone na ulepszaniu formuły prochu nie były stracone – udało się stworzyć coś jeszcze…

z pamiętnika Romana Kozłowskiego – inżyniera szóstej brygady w Ochtińskiej Fabryce Prochu

Tajemnice Rżewki odkryte!

W sobotę 29 maja w petersburskiej dzielnicy Rżewka odbyła się kolejna gra miejska z cyklu „Miasto w ruchu”. Uczestnicy podążali śladem Romana Kozłowskiego – polskiego inżyniera, członka szóstej brygady Ochtińskiej Fabryki Prochu. Kozłowski na początku XX wieku pracował nad udoskonaleniem formuły prochu, ale przez przypadek odkrył coś jeszcze – przepis na eliksir długowieczności…To oczywiście fikcja, ale fakt ten nie przeszkodził uczestnikom doskonale się bawić, poznając zabytki Rżewki oraz historię tamtejszej polskiej społeczności.Pogoda dopisała, frekwencja również, tak więc myślimy już o kolejnej grze. Gratulujemy zwycięskim drużynom i dziękujemy wszystkim uczestnikom i wolontariuszom. Osobne podziękowania należą się Bibliotece Rżewskiej i Michałowi Grelewskiemu z Departamentu Gier, który czuwał nad wszystkim i całość świetnie obmyślił.

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA