7.06.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

„Cała Polska czyta dzieciom” w Petersburgu

Instytut Polski w Sankt Petersburgu przyłączył się do jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”.

Coroczna akcja Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” to kampania społeczna zainicjowana w 2001 r., która ma na celu propagowanie codziennego czytania najmłodszym przez rodziców, wychowawców, opiekunów w celu wspomagania ich wszechstronnego rozwoju. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najmądrzejszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, przypadający w tym roku od 26 maja do 1 czerwca, to rodzaj dorocznego święta czytelniczego w Polsce i okazja do organizowania wydarzeń kulturalnych. Instytut Polski w Sankt Petersburgu w tych dniach zaprosił do wspólnego świętowania i czytania dzieciom. Lektorka języka polskiego, Magdalena Skibicka, przez kolejne sześć dni czytała po polsku i po rosyjsku utwory najbardziej znanych polskich pisarzy i poetów – Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Jana Brzechwy, Janusza Korczaka. Zaczęliśmy oczywiście od „Lokomotywy” Juliana Tuwima, wiersza, który znają wszystkie polskie dzieci. 1 czerwca w Dzień Dziecka fragment „Bajek robotów” Stanisława Lema swoim rówieśnikom przeczytał Mikołaj. W ramach projektu został zorganizowany konkurs dla dzieci na ilustrację do wybranego przeczytanego utworu lub jego własną interpretację.

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA