29.07.2021 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

„Boże Ciało” Jana Komasy z główną nagrodą w Pskowie

Główną nagrodę na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Zachodnie Wrota” w Pskowie, w kategorii filmów pełnometrażowych, przyznano filmowi „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy z 2019 r. (scenariusz Mateusz Pacewicz, w roli głównej Bartosz Bielenia).

Wyboru filmów startujących w konkursie dokonali filmoznawcy z petersburskiej wytwórni filmowej Lenfilm. Festiwal odbył się w Pskowie w dniach 22 – 24 lipca. Jego głównymi ideami są wzmocnienie więzi i kontaktów międzynarodowych oraz zaistnienie Pskowa jako miasta filmu (tu kręcone były m.in. obrazy Andrieja Tarkowskiego, Władimira Wengierowa i in.). Zaprezentowano 50 filmów rosyjskich i z innych krajów (m.in. Niemiec, Szwecji, Danii). Odbyły się także spotkania, dyskusje, prezentacje głównie nt. tendencji rozwoju współczesnego kina w różnych krajach. Obecna była znacząca reprezentacja ludzi kina, reżyserów, aktorów, krytyków filmowych z Sankt Petersburga i Moskwy. Zwycięstwo polskiego filmu zostało odnotowane przez media lokalne, a także Rosyjską Agencję Prasową TASS. Nagrodę w imieniu twórców polskiego filmu odebrała dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska, która podczas ceremonii zakończenia podkreśliła, że młode polskie kino ma się bardzo dobrze, jest ogromny potencjał, a twórcy tej rangi, co Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, czy Krzysztof Zanussi mają godnych siebie następców.

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA