29.07.2021 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

„Boże Ciało” Jana Komasy z główną nagrodą w Pskowie

Główną nagrodę na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Zachodnie Wrota” w Pskowie, w kategorii filmów pełnometrażowych, przyznano filmowi „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy z 2019 r. (scenariusz Mateusz Pacewicz, w roli głównej Bartosz Bielenia).

Wyboru filmów startujących w konkursie dokonali filmoznawcy z petersburskiej wytwórni filmowej Lenfilm. Festiwal odbył się w Pskowie w dniach 22 – 24 lipca. Jego głównymi ideami są wzmocnienie więzi i kontaktów międzynarodowych oraz zaistnienie Pskowa jako miasta filmu (tu kręcone były m.in. obrazy Andrieja Tarkowskiego, Władimira Wengierowa i in.). Zaprezentowano 50 filmów rosyjskich i z innych krajów (m.in. Niemiec, Szwecji, Danii). Odbyły się także spotkania, dyskusje, prezentacje głównie nt. tendencji rozwoju współczesnego kina w różnych krajach. Obecna była znacząca reprezentacja ludzi kina, reżyserów, aktorów, krytyków filmowych z Sankt Petersburga i Moskwy. Zwycięstwo polskiego filmu zostało odnotowane przez media lokalne, a także Rosyjską Agencję Prasową TASS. Nagrodę w imieniu twórców polskiego filmu odebrała dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska, która podczas ceremonii zakończenia podkreśliła, że młode polskie kino ma się bardzo dobrze, jest ogromny potencjał, a twórcy tej rangi, co Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, czy Krzysztof Zanussi mają godnych siebie następców.

Scheduled AKTUALNOŚCI kino WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA