29.07.2021 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

„Boże Ciało” Jana Komasy z główną nagrodą w Pskowie

Główną nagrodę na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Zachodnie Wrota” w Pskowie, w kategorii filmów pełnometrażowych, przyznano filmowi „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy z 2019 r. (scenariusz Mateusz Pacewicz, w roli głównej Bartosz Bielenia).

Wyboru filmów startujących w konkursie dokonali filmoznawcy z petersburskiej wytwórni filmowej Lenfilm. Festiwal odbył się w Pskowie w dniach 22 – 24 lipca. Jego głównymi ideami są wzmocnienie więzi i kontaktów międzynarodowych oraz zaistnienie Pskowa jako miasta filmu (tu kręcone były m.in. obrazy Andrieja Tarkowskiego, Władimira Wengierowa i in.). Zaprezentowano 50 filmów rosyjskich i z innych krajów (m.in. Niemiec, Szwecji, Danii). Odbyły się także spotkania, dyskusje, prezentacje głównie nt. tendencji rozwoju współczesnego kina w różnych krajach. Obecna była znacząca reprezentacja ludzi kina, reżyserów, aktorów, krytyków filmowych z Sankt Petersburga i Moskwy. Zwycięstwo polskiego filmu zostało odnotowane przez media lokalne, a także Rosyjską Agencję Prasową TASS. Nagrodę w imieniu twórców polskiego filmu odebrała dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska, która podczas ceremonii zakończenia podkreśliła, że młode polskie kino ma się bardzo dobrze, jest ogromny potencjał, a twórcy tej rangi, co Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, czy Krzysztof Zanussi mają godnych siebie następców.

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA