31.08.2021 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

Polskie Kino w Petersburgu

Kolejny Przegląd Kina Polskiego w mieście nad Newą zorganizowany w dniach 26–29 sierpnia przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu oraz klub „Cinemafia”, jak co roku, przyciągnął liczną publiczność i spotkał się z życzliwym odbiorem.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte, w centrum kinowym „Wielikan Park”, przez dyrektor Instytutu Polskiego, Ewę Ziółkowską. Przed każdym pokazem o filmach i polskiej kinematografii opowiadał znany petersburskim miłośnikom kina red. Andriej Smirnow, prowadzący na telewizyjnym kanale Sankt Petersburg program „Okno w kino”.

W programie przeglądu znalazła się zarówno klasyka, jak i współczesne kino polskie.

Widzowie mogli obejrzeć najnowszy film, znanej na całym świecie Agnieszki Holland, „Szarlatan” (2020). To polsko-czesko-słowacko-irlandzki dramat i niezwykła historia słynnego czeskiego zielarza i uzdrowiciela Jana Mikoláška.

Pokazano również film „Supernova” (2019). Ten dramat psychologiczny to znakomity pełnometrażowy debiut młodego reżysera Bartosza Kruhlika, wyróżniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.

W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, petersburska publiczność mogła zobaczyć film będący ekranizacją powieści tego wybitnego i bardzo cenionego w Rosji pisarza. Psychologiczny dramat Edwarda Żebrowskiego „Szpital Przemienienia” (1979) opowiada o funkcjonowaniu i ostatnich dniach warszawskiego szpitala psychiatrycznego pod okupacją niemiecką.

Na zakończenie pokazano kinową biografię „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Ten wzruszający obraz Macieja Pieprzycy, wyróżniony w 2019 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, poświęcony jest pianiście Mieczysławowi Koszowi, gwieździe polskiej sceny jazzowej lat 60., który wywarł znaczący wpływ na polską szkołę jazzu. Autorem muzyki do filmu oraz odtwórcą jednej z ról jest dobrze znany petersburżanom pianista i kompozytor, Leszek Możdżer.

Dziękujemy wszystkim sympatykom polskiego kina za udział w pokazach. Dziękujemy również za współpracę Klubowi Cinemafia oraz naszym partnerom medialnym, którymi byli: kanał Sankt Petersburg, radio Echo Moskwy w Petersburgu oraz gazeta Metro.

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA