1.09.2021 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

W hołdzie Marynarzom Polskim

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września w Murmańsku Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski i dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem w hołdzie marynarzom polskim poległym w konwojach alianckich do Murmańska oraz na czterech indywidualnych mogiłach Polaków na miejscowym cmentarzu wojennym.

W ochronie konwojów arktycznych w latach 1942–1944 znaczącą rolę odegrali polscy marynarze z jednostek Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej, a szczególnie niszczycieli ORP Garland, ORP Piorun i ORP Orkan.Pomnik upamiętniający polskich marynarzy w Murmańsku został odsłonięty 32 lata temu, 1 września 1989 r. z udziałem kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Złożono pod nim urnę z ziemią z Westerplatte.

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA