1.09.2021 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

W hołdzie Marynarzom Polskim

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września w Murmańsku Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski i dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem w hołdzie marynarzom polskim poległym w konwojach alianckich do Murmańska oraz na czterech indywidualnych mogiłach Polaków na miejscowym cmentarzu wojennym.

W ochronie konwojów arktycznych w latach 1942–1944 znaczącą rolę odegrali polscy marynarze z jednostek Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej, a szczególnie niszczycieli ORP Garland, ORP Piorun i ORP Orkan.Pomnik upamiętniający polskich marynarzy w Murmańsku został odsłonięty 32 lata temu, 1 września 1989 r. z udziałem kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Złożono pod nim urnę z ziemią z Westerplatte.

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA