6.09.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Narodowe czytanie 2021

W sobotę, 4 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu, przy wsparciu Konsulatu Generalny RP w Sankt Petersburgu i Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w Bibliotece im. W. Majakowskiego odbyło się X Narodowe Czytanie.

Lekturą tegorocznej, jubileuszowej edycji była, zaproponowana przez Parę Prezydencką, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.Przybyłych przywitała prezes Kongresu Polaków Lilia Szyszko. Następnie Konsul Generalny RP, Grzegorz Ślubowski przeczytał skierowany do uczestników list Prezydenta RP. Krótki wykład o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej przygotowała dr Olga Gusiewa. Fragmenty dramatu czytali członkowie organizacji polonijnych, lektorzy języka polskiego, dyrektor Instytutu Polskiego oraz konsul Magda Arsenicz. Teatralne kostiumy i dekoracja pomogła wprowadzić zebranych w klimat epoki.Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r.

Fot. Jewgenij Martynowicz

Scheduled AKTUALNOŚCI LITERATURA WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA