6.09.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Narodowe czytanie 2021

W sobotę, 4 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu, przy wsparciu Konsulatu Generalny RP w Sankt Petersburgu i Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w Bibliotece im. W. Majakowskiego odbyło się X Narodowe Czytanie.

Lekturą tegorocznej, jubileuszowej edycji była, zaproponowana przez Parę Prezydencką, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.Przybyłych przywitała prezes Kongresu Polaków Lilia Szyszko. Następnie Konsul Generalny RP, Grzegorz Ślubowski przeczytał skierowany do uczestników list Prezydenta RP. Krótki wykład o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej przygotowała dr Olga Gusiewa. Fragmenty dramatu czytali członkowie organizacji polonijnych, lektorzy języka polskiego, dyrektor Instytutu Polskiego oraz konsul Magda Arsenicz. Teatralne kostiumy i dekoracja pomogła wprowadzić zebranych w klimat epoki.Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r.

Fot. Jewgenij Martynowicz

Scheduled AKTUALNOŚCI LITERATURA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA