1.10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.

Intencją autorów ekspozycji było pokazanie przenikania się kulturalnych wpływów między narodami i państwami leżącymi w basenie Morza Bałtyckiego. Polskim wkładem w wystawę jest prezentacja kultury kaszubskiej w postaci pozyskanych z Polski wzorów haftu charakterystycznego dla tego regionu, a także porcelany i wyrobów jubilerskich inspirowanych tymi wzorami. Pokazano też naszyjniki z bursztynu z prywatnej kolekcji oraz ludowe kostiumy kaszubskie udostępnione przez działający w Petersburgu Zespół Tańca Ludowego „Gaik”. Polską część dopełniają udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Gdańska historyczne widoki miasta. W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięła dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska ze współpracownikami.

Wystawa potrwa do końca sierpnia 2022 r.

Wykład dr. Walerija Jermoły pt. „Kaszuby – kultura, język, historia”.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA