3.10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Lem na Newskim prospekcie

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema.

Sto lat temu, we wrześniu 1921 r., urodził się Stanisław Lem – polski pisarz, autor powieści fantastycznonaukowych, futurolog i filozof. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.
Fantastyka naukowa, z której najbardziej jest znany, była dla niego przestrzenią do refleksji nad kondycją człowieka w dobie technologicznego postępu oraz dalszych losów naszej cywilizacji. Wiele jego prognoz jest aktualnych po dziś dzień.
Przez cały wrzesień w Sankt Petersburgu na przystanku autobusowym przy stacji metra Gostinyj Dwor będzie można znaleźć plakat z jednym z cytatów Stanisława Lema. Zaprosiliśmy wszystkich miłośników jego twórczości do podjęcia „wyzwania lemowskiego” i dzielenia się zdjęciami na tle plakatu oraz rozmyślaniami na temat jego treści pod hashtagami: #LemWPetersburgu lub #ЛемВПетербурге. Autorzy najciekawszych wpisów otrzymali upominki od Instytutu Polskiego w Petersburgu.

W Ośrodku Sztuki i Muzyki Centralnej Biblioteki Miejskiej im. W.W. Majakowskiego przy Newskim Prospekcie 5 października odbyło się otwarcie wystawy „Bestiariusz Lema według Mroza” przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i obchodzonego w Polsce Roku Stanisława Lema. Wystawa przedstawia 20 postaci z utworów pisarza: „Cyberiady”, „Bajek robotów”, „Dzienników gwiazdowych” widzianych oczami wybitnego krakowskiego artysty Daniela Mroza. Każda grafika opatrzona jest opisem postaci – cytatem z odpowiedniego dzieła wielkiego fantasty. Spotkaniu towarzyszyły animowane rysunki Daniela Mroza oraz specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa. Otwarcia wystawy, które odbyło się w przyjaznej i kameralnej atmosferze, dokonali dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu Ewa Ziółkowska oraz przedstawiciele Biblioteki. Podkreślano popularność twórczości Stanisława Lema w Rosji oraz jej uniwersalny, profetyczny i ponadczasowy charakter. Wystawę można było oglądać do 18 października (Newski Prospekt 20).

Scheduled AKTUALNOŚCI INNE WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA